Měl být lepší než Messi, ale vyhořel: Kluby dělají stejnou chybu dokola, musíme to zastavit

STORY: Měl být nástupcem Lionela Messiho, v dresu Barcelony se objevil krátce po sedmnáctých narozeninách. Proč vyhořel a jakou velkoklub podle něj nadále dělá?

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Na jeho jméno fanoušci Barcelony bezpochyby nezapomněli. Bývalý španělský útočník Bojan Krkić totiž měl být dalším velkým objevem katalánského klubu a vedení do něj vkládalo velké naděje. Domácí média jej označovala na Messiho nástupce a hvězda talentovaného útočníka stoupala: v sedmnácti debutoval v La Lize, o rok později si připsal debut za reprezentaci Španělska. Přesto jeho kariéra uvadala a ukončil ji předčasně ve dvaatřiceti letech.

Svůj hvězdný potenciál nikdy nenaplnil, ač si mimo Barcelonu zahrál v AS Řím, AC Milán, Ajaxu, Stoke City nebo Mohuči. Výraznou chybou bylo podle něj příliš brzké začlenění do prvního mužstva. Jak sám tvrdí, pozornost v mladém věku mu uškodila a trpěl častými záchvaty paniky. „Když je normální, že patnáctiletý kluk trénuje s rezervou a o rok později už hraje za první tým, normalizujeme tím něco, co není normální,“ cituje jeho slova slovenský Šport.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Barcelona však dlouhodobě na mladíky sází. Jen v jeho aktuálním kádru se nachází šestnáctiletý Lamine Yamal, o rok starší Marc Guiu a devatenáctiletý záložník Gavi. „Velký vliv má ekonomická otázka, proto jsou týmy takové, jaké jsou. A stavět na mladých je téměř povinné. Situace způsobuje, že všechno jde až příliš rychle a měli bychom to zastavit. Mluvíme o dětech ve věku, kdy by se měli učit a o dětech, s nimiž je potřeba mluvit,“ míní.

Krkić: Messi a Ronaldo nemohou být příkladem pro mladé hráče

Cestou je tak podle Krkiće řádný rozvoj talentovaných mladíků v mládežnických akademiích. „Hráčům v mládeži musíme vštípit to, že hrát za první tým je něco velmi výjimečného. Nemůže to být normální, hráči by si toho měli vážit. Dostat se tam stojí hodně úsilí. A hráči jako Lionel Messi nebo Cristiano Ronaldo zkrátka nejsou běžnými případy, nemohou být příkladem pro mladé hráče,“ doplňuje s tím, že jejich úspěch je pro drtivou většinu hráčů nedosažitelný.

iZdroj fotografie: FC Barcelona

Udržitelnější z hlediska kariéry je tak podle něj cesta s trvalejší trajektorií. Bývalý španělský útočník zmiňuje zejména případ kanonýra Joselua, jehož v létě koupil Real Madrid. Produktivní útočník přitom oslavil již třiatřicáté narozeniny a dlouhá léta hrál za menší kluby. „Úspěšným sportovcem je pro mě taky Sergio Canales, který se dostal do národního týmu přes velká zranění,“ dodává s tím, že právě jejich kariérní dráha by měla být pro mladé hráče vzorem.

Je nasazování mladých hráčů do prvních týmů velkoklubů nebezpečné?

Diskuze Vstoupit do diskuze
135 lidí právě čte
Autor článku

Tobiáš Cimrman

Zobrazit další články