Měl být jako Messi, ale zamiloval si alkohol. Mexičan dva roky nenašel klub, končí kariéru

Zahrál si za Barcelonu, Tottenham nebo Villarreal. Čtyřiatřicetiletý Mexičan přesto nikdy nedokázal naplno rozvinout svůj fotbalový um a potenciál. Proč?

i Zdroj fotografie: FC Barcelona
                   

S nadsázkou se dá říct, že noční život a alkohol miloval více než fotbal. Mexický útočník Giovani dos Santos patřil ke klenotům akademie slavné Barcelony a předvídala se mu velká budoucnost. Ač se fotbalových talentů v La Masie objevila řada, dos Santos měl být tím nejlepším. Doslova. V osmnácti letech začal poprvé rychlonohý ofenzivní záložník pravidelně nastupovat za první mužstvo a fanoušci si jej zamilovali.

Je nutno podotknout, že tehdejší Barcelona velkými jmény jen oplývala. Po boku Andrése Iniesty, Ronaldinha, Thierryho Henryho nebo Deca však mladý talent nevypadal ani zdaleka jako hráč druhé kategorie. Jeho talent dokonce mnohým připomínal počátky Lionela Messiho v dresu Katalánců. Jenže na rozdíl od Argentince nebyl pro dos Santose fotbal vším, čehož si všimnul také nový kouč Barcelony Pep Guardiola. A kývnul na brzkou nabídku Tottenhamu.

Ten za Mexičana zaplatil tehdy astronomických 6 milionů eur, tedy zhruba 150 milionů korun. Jenže právě po přesunu do Londýna se ukázalo, že Mexičanovy priority jsou jiné. Tehdejší opora reprezentace své země si často užívala v nočních klubech a dos Santos si zamiloval alkohol. „Kdyby dokázal přihrávat balón tak dobře, jako obcházet noční kluby, byl by z něj hráč světové třídy,“ kroutil nad jeho chováním kouč Spurs Harry Redknapp.

Putoval po hostováních, pak zapadl do průměru

A někdejší konkurent Messiho rázem putoval po hostováních. Zahrál si druhou ligu za Ipswich Town, posléze tureckou soutěž za Galatasaray. Jeho další adresou před koncem v Tottenhamu byl Racing Santander. Dos Santos ani zdaleka nepředváděl tristní výkony, přesto často zapadal do průměru a na hřišti se objevovaly jen záblesky jeho obrovského talentu. Chřadnoucí kariéru se mu podařilo restartovat až v pětadvaceti letech po přesunu do Mallorcy.

iZdroj fotografie: Major League Soccer

Mexičan patřil k nadprůměrným hráčům mužstva, a i po transferu do Villarrealu sbíral góly a asistence. Hvězdný status získal po přesunu do amerického Los Angeles Galaxy, v jehož dresu strávil čtyři ročníky. Dos Santos se v rozvíjející soutěži stal jednou z ústředních postav, pravidelně vyhrával individuální ocenění, a dokonce se dostal do širší nominace v boji o Zlatý míč. Přesto bylo jasné, že tehdejší Major League Soccer je oproti předpovědím jeho budoucnosti málo.

Velké otazníky

Poslední dva ročníky své kariéry strávil v mexické Américe než s ním klub rozvázal smlouvu. Zlatý medailista z Olympiády poslední dva roky marně hledal kvalitní angažmá a nyní se rozhodl ve čtyřiatřiceti letech ukončit kariéru. Ač si zahrál na třech světových šampionátech, končí fotbalovou pouť jako průměrný fotbalista a nad jeho kariérou visí velký otazník. Kde by „nový Messi“ mohl být, kdyby fotbalu věnoval více?

Mohl Giovanni dos Santos dosáhnout výraznějších úspěchů?

Diskuze Vstoupit do diskuze
82 lidí právě čte
Autor článku

Tobiáš Cimrman

Zobrazit další články