Mason Greenwood by už nikdy neměl obléknout dres Manchesteru United. Proč se to ale klidně může stát?

I když byla obvinění z pokusu o znásilnění a napadení stažena, neznamená to, že je Mason Greenwood nevinný. Je vůbec možný jeho návrat na Old Trafford?

i Zdroj fotografie: Manchester United
                   

Od chvíle, kdy byla stažena obvinění Masona Greenwooda, už uběhlo několik týdnů. V tomto ohledu si mohl velký fotbalový talent oddychnout, cejchu násilníka se ale hned z několika důvodů nezbaví. Nepadlo totiž žádné osvobozující rozhodnutí soudu. Manchester United navíc stále vede interní vyšetřování. O osudu hráče tak není rozhodnuto. Z morálního hlediska by měl být dávno na dlažbě, jenže fotbal je byznys a o peníze jde na prvním místě.

Stažení obvinění neznamená, že je nevinen

Nevinen, dokud nebyla prokázána vina. Základní presumpce neviny. V očích zákona to platí, ale ve skutečnosti to není zas tak jednoduché. Mason Greenwood byl obviněn z pokusu o znásilnění, napadení a nátlakového chování. Ve všech případech šlo o jednu ženu. Jeho přítelkyni Harriet Robson. Policie a státní zastupitelství byly přesvědčeny, že existuje důvodná šance, že Greenwood bude odsouzen jako sexuální delikvent a násilník. Soud byl naplánován na listopad, pak se ale žena rozmyslela, že nebude vypovídat.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Obvinění následně byla stažena a královská prokuratura uvedla: „Kombinace odvolání klíčových svědků a nových materiálů, které vyšly najevo, znamenala, že již neexistuje reálná šance na odsouzení.“ Mason Greenwood ale ani zdaleka není očištěn. Hlavním důvodem je zvuková nahrávka, kterou umístila zmíněná Harriet Robson na internet.

Nahrávka? To je síla

Greenwood na ní je zachycen, jak na údajnou oběť křičí, aby „zvedla ty zas**nohy“. Jeho hlas zní tvrdě a odhodlaně, aby dosáhl toho, co chce. Jeho přítelkyně odpovídá, že s ním nechce mít sex. Greenwoodův tón hlasu je pak ještě hrozivější. „Je mi úplně u pr**le, co chceš, ty malá sr**ko“. Žena opět protestuje a on na ní křičí, aby držela hubu. Znovu mu pak říká, že s ním nechce mít sex. „Já tě o**kám, ty p**o. Je mi fuk, jestli se mnou chceš mít sex. Slyšíš mě?“ odpovídá Mason Greenwood.

Člověku se z toho zvedá žaludek. Na nahrávce je zachyceno mnohem víc, vše na stejné téma. Harriet Robson na internet umístila i fotografie, na kterých je zachycena s krvácejícím obličejem a modřinami po těle. Mason Greenwood navíc nikdy nepopřel, že je mužem na nahrávce. Otázkou je, co ji vedlo k tomu, aby zapnula nahrávání zvuku. Šlo opakované jednání ze strany fotbalisty?  

Ojedinělý talent na dlažbě

Co vás napadne jako první, když si danou nahrávku poslechnete? Zřejmě, že ten člověk v profesionálním fotbalu skončil. Zvláště, když záznam slyšelo tolik lidí a případ řešil nejen bulvár, ale opakovaně se objevil v hlavních televizních zprávách v Anglii. Jenže to, co by bylo v řadě jiných případů naprosto jasné, tady není tak jednoduché. Jakkoliv to může znít irelevantně, vysvětlíme si, proč hraje roli, jak kvalitní je Mason Greenwood fotbalista.  

iZdroj fotografie: Manchester United

Nyní jedenadvacetiletý křídelník naposledy hrál za Manchester United 22. ledna 2022. Než byl suspendován, stihl odehrát v Premier League 83 zápasů s bilancí 22 gólů a 4 asistencí. Kvality střelce prokazoval i v Lize mistrů, Evropské lize a dalších pohárech. Celkem do svých dvaceti oblékl dres rudých ďáblů ve 129 zápasech. Patřil přitom k největším nadějím nejen klubu, ale i anglického národního týmu.

Někteří jsou si rovnější

A tady se dostáváme takzvaně k jádru pudla. Pokud by šlo o průměrného hráče, dávno by ho vedení klubu vykoplo a jakékoliv myšlenky o případném opětovném začlenění do kádru by byly naprosto nemyslitelné. Jenže Mason Greenwood je ojedinělý talent a skvělý střelec, který dokáže rozhodovat zápasy. Takoví fotbalisté mají v dnešní době obrovskou cenu. V případě Greenwooda by údajně, pokud by hrál na úrovni jako dříve, mohla v budoucnu vyšplhat až k 100 milionům liber (cca 2,65 miliardy korun)!

iZdroj fotografie: Manchester United

Že to omlouvá Greenwoodovo chování? Ani náhodou. Vedení Manchesteru United ale zřejmě v hlavách šrotuje, jak ze situace vytřískat co nejvíce. Jestli ho chtěli z Old Trafford vykopnout, už to dávno udělali. Zařadit útočníka zpět do kádru ovšem také jen tak nemohou. I kdyby klub valil na všechny strany tuny PR, pořád je tu zmiňovaná nahrávka.

Jak vysoko je mezi prioritami morálka?

Kdyby byl podobně obviněn nějaký zaměstnanec, skaut, trenér nebo sportovní ředitel, dávno by ho vyprovodili na vrátnici s tím, ať zítra už nechodí. Příkladem budiž Marc Overmars. Dnes už bývalý fotbalový ředitel Ajaxu posílal zaměstnankyním neslušné zprávy a fotky. Zkuste hádat, co na nich bylo.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Když se skandál provalil, dostal Overmars padáka. Marc je pravděpodobně nejlepší fotbalový ředitel, kterého Ajax měl. Bohužel už to opravdu přehnal, takže pokračování nepřipadalo v úvahu, jak sám uznal,“ řekl Leen Meijaard, předseda dozorčí rady Ajaxu. Na Old Trafford ale zatím tento krok neučinili.

Mason Greenwood jako vzor pro mládež? To těžko

Jestli se v United opravdu rozhodnou přijmout Greenwooda zpět, výrazně to může poškodit image klubu. Jak by reagovali fanoušci a tisk? Zkuste si představit, jak se asi můžou cítit fotbalistky Manchesteru United, když by se ve stejných prostorech pohyboval muž obviněný ze sexuálních deliktů. Jakým vzorem by Mason Greenwood byl pro klubovou akademii?

iZdroj fotografie: Depositphotos

„Nemyslím si, že by měl ještě někdy hrát za Manchester United. Nechat ho vrátit se by bylo to nejhorší, co by mohli udělat. Nechci ho vidět trénovat a nechci ho vidět v dresu (United). Nechci ho už nikdy vidět vycházet na Old Trafford,“ řekla začátkem února Natalie Burrellová, zakladatelka ženského klubu příznivců Manchesteru United, listu The Athletic.

Padáka dostaneš, jen když jsi postradatelný

Nikoho by však nemělo příliš překvapit, pokud se stane opak. Fotbalový průmysl nám jako celek často připomíná své pružné zásady. United v minulosti vyhodili Roye Keana, kvůli tomu, že na klubovém kanálu MUTV kritizoval spoluhráče. Keanovi tehdy bylo 34 let a byl často zraněný. Jednali by United stejně, když byl Keane mladší a hrál tak skvěle, že ho Sir Alex Ferguson považoval za tahouna týmu? Podobných případů existuje řada.

Nikdo neočekává, že fotbalisté budou bezchybní a nikdo po nich nechce, aby byli dobráci. Koneckonců kabinou Manchesteru United prošlo pěkných pár lumpů. Toto ale není řidičský přestupek, ani tvrzení o opileckém dovádění v hospodě nebo pozdním příchodu na týmovou schůzku. Navzdory všemu, v uplynulých dnech prosakují zprávy, že by se Mason Greenwood měl v létě připojit k týmu.

Měl by Manchester United zařadit Masona Greenwooda zpět do týmu?

Diskuze Vstoupit do diskuze
83 lidí právě čte
Autor článku

Jan Vildmon

Zobrazit další články