Man United, Chelsea a dlouhý trest: Hvězdě zničila kariéru divoká láska a kokain

S Manchesterem United získal titul, zářil v Aston Ville i Chelsea. Jeho hvězdnou kariéru přesto ukončil divoký vztah s půvabnou modelkou, který vedl až k dlouhému zákazu činnosti.

i Zdroj fotografie: Manchester United
                   

Zažil kariéru, kterou by mu mnozí mohli závidět. Přesto ji na vrcholu svých sil zahodil vinou divoké lásky a užívání četného množství drog. Příběh australského brankáře Marka Bosniche je dodnes opředen řadou nejasností a otazníků, nadále je však důkazem toho, že pro úspěšnou kariéru je potřeba více než jen talent a schopnosti. Vraťme se však na úplný začátek příběhu, kdy teprve sedmnáctiletého golmana ulovil slavný Manchester United.

Australský mladík tehdy patřil k největším talentům tamního fotbalu a domácí média mu předvídala zářnou budoucnost. A nebylo divu. Rodák z Liverpoolu v provincii Nový Jižní Wales totiž představoval prototyp moderního brankáře se skvělým čtením hry. Sir Alex Ferguson proto neváhal a pouhý rok po přesunu dal Bosnichovi šanci v první lize. Talent vychytal nulu proti Wimbledonu a nebylo pochyb, že anglické lize roste další výrazná tvář.

iZdroj fotografie: Aston Villa

Za Manchester United odchytal ještě další dva zápasy před vypršením víz a návratu do australského Sydney. Tam však strávil jen několik měsíců, než jej ulovila Aston Villa. Právě v jejím dresu se Australan stal v průběhu sedmi let legendou. Častým lapením pokutových kopů a skvělými zákroky se podepsal pod dvě historické vítězství svého klubu v ligovém poháru.

Nacistický pozdrav a pokuta

Birminghamský celek se navíc frekventovaně umisťoval v první polovině tabulky a Bosnich si užíval hvězdného statusu. Přesto si již tehdy budoval pověst průšviháře. V roce 1996 mu FA vyměřila finanční pokutu za nevhodné chování. Australan s chorvatskými kořeny totiž nacistickým pozdravem provokoval fanoušky Tottenhamu, tedy klubu s výraznou enklávou židovských příznivců.

V létě 1999 si jej opět vyhlédl Manchester United, který hledal doplnění mezi třemi tyčemi po odchodu Petera Schmeichela. Bosnich, který za Aston Villu vychytal 82 čistých kont, byl jasnou volbou. Postupně se stal jedničkou a vychytal svém klubu mistrovský titul. Přesto o něm Sir Alex Ferguson ve své autobiografii neváhal napsat, že patřil mezi tragicky neprofesionální hráče. „Fakta jsou taková, že jsem jediným hráčem, kterého podepsal dvakrát,“ kontroval.

Divoká láska mu zlomila vaz

Manchester United přesto v nadcházející sezóně podepsal Fabiana Bartheze a Australan putoval na druhou kolej. Posléze se přesunu do barev londýnské Chelsea, kde jeho kariéra začala strmě uvadat. Třicetiletý brankář bojoval se zraněními, jeho životem navíc otřásala divoká láska s britskou modelkou Sophií Anderton. Po jejím boku se postupně stal závislým na kokainu, což prokázaly i testy při namátkové kontrole v tréninkovém areálu Chelsea. Klub jej okamžitě propustil.

Jeho závislost se postupně zhoršovala. „Dostal jsem se až na deset gramů denně, byl jsem opravdu na dně,“ přiznal po rozchodu s Andertonovou. Skončil až na psychiatrické klinice, kde se léčil z hlubokých depresí. Posléze musel vyhlásit i finanční bankrot. K fotbalu se vrátil až po letech a krátce nastupoval v rodné Austrálii. Přesto je zřejmé, že za divokou lásku a drogovou závislost tvrdě zaplatil. Dnes působí jako expert jedné z televizních stanic.

Zničila Marku Bosnichovi divoká láska kariéru?

Diskuze Vstoupit do diskuze
146 lidí právě čte
Autor článku

Tobiáš Cimrman

Zobrazit další články