Majstrštyk Slavie. Proč se Yira Sor v Belgii trápí a jak klesla jeho hodnota?

STORY: Prodej, který se ukazuje jako velký majstrštyk. Nigerijský křídelník Yira Sor se v Belgii trápí, v kádru Genku jen paběrkuje a jeho hodnota strmě klesá.

i Zdroj fotografie: KRC Genk
                   

Stačil mu jediný rok a uhranul českou nejvyšší soutěž. Když se nigerijský křídelník Yira Sor začal prosazovat v dresu ostravského Baníku, byl až nečekaným zjevením. Rychlostně a technicky nadmíru vybavený křídelník jako žolík pravidelně pomáhal slezskému mužstvu k bodovým ziskům a dokázal rozhýbat stojaté vody defenzivy soupeřů. Není proto divu, že po úspěšném půlroce, kdy zaznamenal 5 branek a 3 asistence, jej ulovila pražská Slavia.

Po vleklých jednáních zaplatili sešívaní za Sora částku okolo 30 milionů korun, do Ostravy posléze putovala i hráčská náhrada. Rodák z Lagosu se však Slavii téměř okamžitě vyplatil: v Evropské konferenční lize se dokázal během šesti zápasů trefit hned šestkrát, připsal si tři asistence a zaujal přední evropské kluby. Slavia se ho však rozhodla udržet a až po nepříliš vydařeném druhém půlroce následoval velký odchod.

iZdroj fotografie: FC Baník Ostrava

Belgický Genk viděl v Nigerijci výrazný potenciál a neváhal sešívané bohatě vyplatit. Podle odhadů putovalo do Edenu až 6,5 milionů eur (zhruba 160 milionů korun), z nichž část inkasoval také ostravský Baník. Jenže se zdá, že stříbrný celek uplynulého ročníku belgické ligy šlápnul vedle. Sorovo angažmá v jednom z tamních nejúspěšnějších klubů totiž zatím ani zdaleka nevychází podle představ.

Hodnota talentu klesá

Sázka na rychlost totiž ve výrazné konkurenci přestala stačit. Trenér Genku Wouter Vrancken si již krátce po Sorově příchodu stěžoval na to, že Nigerijec bojuje s taktickými pokyny. „Cítím z něj neuvěřitelnou možnost růstu, ale potřebuje se přizpůsobit. Zatím není takticky plně v souladu s naším stylem hry,“ prohlásil v lednu letošního roku. Jenže ani po jedenácti měsících se situace nezměnila a Sor stále paběrkuje.

iZdroj fotografie: SK Slavia Praha

Ač v prvním kole nastoupil v základní sestavě na hrotu útoku, rychle z ní vypadl. Postupně se stal střídajícím hráčem, z posledních osmi utkání zasáhnul jen do dvou a odehrál celkem dvě minuty. Na výraznou šanci tak čeká a snaží se probojovat se zpět do sestavy skrze pohárové klání. Naposledy se trefil ve středu proti třetiligovému URSL Visé, šlo však o jeho teprve třetí branku během posledních dvanácti měsíců.

Je tak velkým otazníkem, zda Genk nepřecenil Sorův potenciál. Tak nebo tak jde pro pražskou Slavii o velký majstrštyk. Nigerijcova hodnota totiž od přestupu výrazně klesla: na vrcholu angažmá v Edenu se pohybovala okolo 5 milionů eur, sešívaní nakonec kývli na nabídku o 1,5 milionů eur vyšší. Současná hodnota ofenzivního hráče je podle Transfermarktu 3,5 milionů euro. Přesto je možné, že se Sorovi podaří kariéru restartovat: vzhledem k rostoucímu věku však jeho potenciál klesá a čeká jej těžký úkol.

Vzpomínáte si na působení Yiry Sory v Baníku Ostrava a Slavii Praha?

Diskuze Vstoupit do diskuze
126 lidí právě čte
Autor článku

Tobiáš Cimrman

Zobrazit další články