Lže Barcelona o svých financích? Na splátky přestupových částek čeká Manchester City, Ajax i Juventus

Fotbalová Barcelona navzdory prohlášením svého vedení stále bojuje s finančními problémy. Podle informací Catalunya Radio na splacení přestupových částek čeká Manchester City, Ajax nebo Juventus.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

V letním přestupovém období se mohl zdát, že po období finančních potíží je Barcelona zpět mezi evropskou smetánkou. Katalánský klub přivedl vysoce nákladné posily v podobě Roberta Lewandowskiho z Bayernu Mnichov, Julese Koundého ze Sevilly a Raphinhy z Leedsu United. Další miliony pak padly na podpisy volných hráčů v podobě Francka Kessiého, Andrease Christiensena, Marcose Alonsa nebo Héctora Bellerína.

Barcelona rovněž v létě řadou příchodů výrazně nevýšila náklady na první mužstvo. Na platy hráčů jde nyní téměř 656 milionů eur, což je limit stanovený La Ligou. Nárůst oproti uplynulému ročníku činí astronomických 138 milionů eur. Mzdové náklady na letošní sezónu jsou tak druhé nejvyšší v historii klubu po ročníku 2018/19, kdy v klubů působil Lionel Messi, Luis Suárez, Ousmane Dembélé, Malcolm nebo Ivan Rakitić.

iZdroj fotografie: FC Barcelona

Podle prezidenta klubu Joana Laporty se Barcelona dostala z finanční spirály, zabránila nejhoršímu a vrací se jako finančně důvěryhodný klub. „Museli jsme tvrdě pracovat, abychom zvrátili finanční situaci a vyhnuli se bankrotu. Mohu s hrdostí říci, že se nám to podařilo. O rok později jsme v kladném vlastním kapitálu. To je velmi důležité. V letošní sezóně máme příjmy ve výši 1 miliardy eur a zisk 124 milionů eur. To znamená, že se nám daří stále lépe a lépe,“ prohlásil pro CBS.

Catalunya Radio: Barcelona zaplatila za Torrese jen desetinu

Jenže podle informací Catalunya Radio, které cituje finanční zprávu klubu, není zdaleka vše růžové. Barcelona stále dluží peníze několika velkoklubům za minulé přestupy. Anglickému Manchesteru City zaplatila za přestup španělského křídelníka Ferrana Torrese z prosince 2021 pouhé tři miliony eur. Část ze zbylých 52 milionů eur měla být zaplacena již letos v létě, zbytek v následujícím roce.

iZdroj fotografie: FC Barcelona

Klub z Manchesteru však na první splátku stále čeká, vzhledem k přátelským vztahům obou klubů je však ve hře i posunutí splátkového kalendáře. Současná situace přesto ukazuje, že Barcelona navzdory tvrzením vedení klubu stále není ekonomicky zdravým klubem. Na zpožděnou splátku a celkově dalších 40 milionů eur čeká také nizozemský Ajax Amsterdam, kterému Katalánci dluží za přestup Frankieho De Jonga z léta 2019. Dalších 36 milionů eur by pak mělo putovat do Juventusu za výměnu Miralema Pjaniće z léta 2020.

Věříte slovům prezidenta Barcelony Joana Laporty, že klub je ekonomicky stabilizovaný?

Diskuze Vstoupit do diskuze
112 lidí právě čte
Autor článku

Tobiáš Cimrman

Zobrazit další články