Luka Jovič porušil karanténu, hrozí mu tři roky za mřížemi

i Zdroj fotografie: squawka.com
                   

Pandemie koronaviru v Evropě neztrácí na síle a vlády jednotlivých států proto přistupují k mnohdy drakonickým, leč účinným bezpečnostním opatřením. Nutno ovšem podotknout, že každý člověk k nim přistupuje tak nějak po svém. Kupříkladu v České republice je nošení roušek na veřejnosti povinné, na ulici však času od času potkáte někoho, kdo si obličej ničím nezakrývá a ohrožuje tak nejen sebe, ale hlavně své okolí. Pokud se podíváme do zahraničí, zjistíme, že ani tam tomu není jinak. Španělské státníky i širokou veřejnost nedávno popudil fotbalista Luka Jovič, jenž měl být stejně jako jeho spoluhráči z Realu Madrid v karanténě. Namísto toho ovšem vyrazil na večírek do zahraničí. Hrozí mu až tři roky vězení.

Luka Jovič se zachoval velice nezodpovědně

Jak to celé začalo? Devětadvacetiletý basketbalista Trey Thompkins hrající za Real Madrid Baloncesto byl pozitivně testován na koronavirus. Celý tým tedy následně musel do karantény a bezpečnostní opatření se nevyhnula ani slavnému fotbalovému klubu Real Madrid, který s nakaženým hráčem přišel do styku. Drtivá většina hráčů vzala celou situaci sportovně a uznala, že v následujících čtrnácti dnech nesmí na veřejnost, kterou by jinak ohrozila. Luka Jovič to ovšem pojal zcela opačně.

iZdroj fotografie: ronaldo.com
Zdroj fotografie: ronaldo.com

Dvaadvacetiletý útočník z Bosny a Hercegoviny místo povinného „domácího vězení“ odcestoval do Bělehradu, kde navštívil narozeninovou oslavu své partnerky Sofie Miloševičové. Ta se navíc konala přímo v centru města, takže potenciálně nakažený fotbalista přišel do styku s mnoha lidmi. Pokud Luka Jovič doufal, že jej v jiném prostředí nikdo nepozná, šeredně se spletl. Informace o jeho pobytu za hranicemi se samozřejmě dostaly k médiím i představitelům jednotlivých zemí. Své vyjádření tisku poskytla srbská premiérka Anna Brnabičová, která sdělila, že podobné prohřešky v této těžké době neuniknou trestu:

„Bohužel jsme svědky toho, že naše fotbalové hvězdičky, které v zahraničí vydělávají ohromné peníze, nerespektují pravidla. Spolehněte se, že tyhle případy se budou řešit a neujdou trestu.“

Množné číslo ve vyjádření srbské premiérky nebylo čistě náhodné

iZdroj fotografie: fifaultimateteam.it
Zdroj fotografie: fifaultimateteam.it

Talentovaný Luka Jovič bohužel není jediným sportovcem, který se rozhodl nerespektovat pravidla a navzdory nařízení porušil karanténu. Po jeho boku se zařadil také hráč italského Ascoli Nikola Ninkovič, jehož jméno ovšem rezonuje společností o něco méně, což je vzhledem k popularitě obou fotbalistů naprosto logické. V tuto chvíli je ale jasné, že veškeré sympatie a úspěchy dosažené na poli sportu musejí jít stranou. Pokud pravidla nebudou dodržovat ani lidé, kteří jsou nejvíce na očích, jak potom můžeme očekávat, že v případě „bezejmenných“ osob tomu bude jinak.

Z Luky Joviče se proto může stát odstrašující příklad, který se se stoprocentní jistotou bude řešit před soudem. Mladík se podle srbských zákonů dopustil trestného činu, za což mu hrozí až tříletý pobyt za mřížemi. V lepším případě vyvázne jen s pokutou. Fotbalista tak může být rád, že nákaza novým typem koronaviru u něj naštěstí nebyla prokázána (alespoň prozatím). Kdyby svým neuváženým jednáním někoho nakazil nebo nedejbože zavinil něčí smrt, mohl by ve vězení pobýt až dvanáct let. Tvrdá doba si zkrátka žádá tvrdá opatření.

Diskuze Vstoupit do diskuze
94 lidí právě čte
Autor článku

Matěj Pokorný

Zobrazit další články