Letní přestupy: Nottingham Forest utratil víc než Arsenal, Tottenham a Manchester City. Přesto jeho chování dává smysl

GLOSA: Řada fanoušků kroutila hlavou nad počtem příchodů nováčka anglické Premier League Nottinghamu Forest. V čem dává získání hned 21 nových hráčů do kádru smysl?

i Zdroj fotografie: Nottingham Forest
                   

Nový rekord anglické Premier League zlomil před několika hodinami Nottingham Forest, který do svého kádru přivedl hned 21 posil včetně známých jmen jako Jesse Lingard, Dean Henderson, Willy Boly nebo Emmanuel Dennis. „Ví Steve Cooper, že fotbal se hraje jen v jedenácti?“ tázala se řada příznivců posměšně na sociálních sítích. Přesto chování Nottinghamu dává smysl hned z několika důvodů.

Finanční nůžky mezi druhou anglickou ligou a Premier League se rozevírají stále více. Zářným příkladem jsou příjmy z televizních práv. Klub po postupu mezi ostrovní elitu vydělá jen na této položce více než dvanáctinásobek, další výrazné příjmy pak inkasuje od nových sponzorů. Je proto pochopitelné, že Nottingham chce udělat pro záchranu a setrvání v soutěži téměř cokoli. A to i za cenu větší investice do budoucna.

iZdroj fotografie: Nottingham Forest

Navíc kádr, se kterým Steve Cooper postoupil před play-off druhé ligy do Premier League zdaleka nemohl být konkurenceschopný pro udržení mezi anglickou elitou. V případě, že by bývalý dvojnásobný vítěz Poháru vítězů pohárů rozhodl neinvestovat do kádru patřil by jednoznačně mezi hlavní a téměř jisté kandidáty na sestup. Přesto je pochopitelné, že příchod jednadvaceti hráčů vyznívá přehnaně.

Marinakisův syndikát

Je nutné se však podívat na to, kdo částku 161 milionů eur (téměř čtyř miliard korun) za nová jména zaplatí. Majitelem klubu je totiž řecký obchodní magnát Evangelos Marinakis, který ve fotbalovém prostředí zdaleka není neznámou postavou. Jde totiž o vlastníka a prezidenta nejúspěšnějšího řeckého klubu – Olympiaku Pireus, který rok, co rok hraje o tamní mistrovský titul a posléze se účastní základních skupin evropských pohárů.

iZdroj fotografie: Nottingham Forest

Pokud tak bude mít část z nových posil problémy aklimatizovat na Premier League a na systém Steva Coopera je téměř jasné, že zamíří právě do Řecka. Pro hráče přicházející z Francie, Německa nebo Itálie je Olympiakos stále lukrativní destinací i vzhledem k fanouškovskému a finančnímu zázemí. Marinakis totiž již dříve ukázal, že se nebojí mezi oběma kluby čile přesouvat své hráče.

Rozumíte masivním investicím Nottinghamu do kádru?

Diskuze Vstoupit do diskuze
129 lidí právě čte
Autor článku

Tobiáš Cimrman

Zobrazit další články