Lafata už není králem první ligy, kdo jej překonal?

i Foto: plejer.cz
                   

David Lafata nemá v rámci počtu prvenství v anketě ligových střelců napříč všemi sezónami po dobu existence samostatné České republiky absolutně žádnou konkurenci. Na pomyslný trůn tuzemských kanonýrů vystoupal dohromady šestkrát, což je opravdu úctyhodný počet, který nejspíš jen tak někdo nepřekoná. V jedné disciplíně byl ale bývalý hvězdný útočník přeci jen pokořen! Nejlepší sezóna Davida Lafaty se zastavila na počtu 25 soutěžních gólů. Ruský útočník Mladé Boleslavi Nikolaj Komličenko už má na kontě branek 26 a podle dosavadního průběhu sezóny ještě zdaleka nekončí! Kam až jeho střelecká potence povede a má Boleslav vůbec naději, že v jejích službách zůstane i nadále?

Ruský útočník měl na vytvoření rekordu více času, za to horší pozici

Na začátek musíme podotknout, že Komličenko byl oproti Lafatovi zvýhodněný  v počtu utkání. Za dob éry bývalého sparťanského kapitána totiž ještě nebyla žádná nadstavbová část ligy a hrálo se „pouze“ klasických 30 kol. Komličenkovi se podařilo překonat nejproduktivnějšího střelce na domácích trávnících právě díky prvnímu kolu nadstavby, kdy se Mladá Boleslav deklasovala Teplice 8:0 a ruský snajpr se o to zasadil hned dvěma přesnými trefami. I tak ovšem jeho počin rozhodně není zanedbatelný.

Lafata by sice bez nadstavby i nadále kraloval, nicméně měl oproti Komličenkovi mnohem jednodušší pozici. V době, kdy vytvořil rekord, totiž jeho sparťanský zaměstnavatel patřil k největším hegemonům domácí soutěže. Mladá Boleslav sice není žádný „klub za trest“, ale zároveň není skloňován v souvislosti s nejlepší trojicí, kam patří Slavia, Sparta a Plzeň. I proto je úspěch, kterého dosáhl nejlepší střelec letošního ročníku, opravdu hodný obdivu. O to spíš, že Komličenko podstatnou část ze svých 26 branek vstřelil už na podzim, konkrétně osmnáct.

Útočník Boleslavi za sebou nechává nejen Davida Lafatu, ale také drnovického Radka Druláka nebo další sparťanskou legendu Vratislava Lokvence. Oba posledně jmenovaní nastříleli ještě ve dvacátých letech shodně 22 branek.

Komličenko vydělá Mladé Boleslavi hodně peněz

Vedení Boleslavi udělalo dobře, že s třiadvacetiletým talentovaným střelcem začátkem letošního roku uzavřelo platnou smlouvu (předtím byl v klubu pouze na hostování). Jeho výkony totiž neuchvátily pouze domácí prvoligové kluby, ale také týmy v zahraničí. Komličenko je považován za horké zboží na přestupovém trhu a i když se momentálně plně soustředí na poslední zápasy nadstavby a smlouvu má až do roku 2022, dá se předpokládat, že jej Mladá Boleslav moc dlouho neudrží. Kam nakonec zamíří? To se musíme nechat překvapit. Jedno je ovšem jisté – česká liga na něj nikdy nezapomene!

Foto: plejer.cz

Diskuze Vstoupit do diskuze
76 lidí právě čte
Autor článku

Matěj Pokorný

Zobrazit další články