Kúdela vzpomíná na konflikt s Kamarou: Nebýt toho, možná bych byl ještě ve Slavii

Dva roky uplynuly od osmifinálového klání Evropské ligy mezi pražskou Slavií a skotským Rangers, které vzbudilo řadu kontroverzí. Jak na něj vzpomíná jeden z hlavních aktérů Ondřej Kúdela?

i Zdroj fotografie: Reuters
                   

Kauza, jakou český fotbal do té doby nepoznal. Déle, než dva roky uplynulo od osmifinále Evropské ligy mezi pražskou Slavií a skotským Glasgow Rangers, které provázela řada konfliktů a kontroverzních momentů. Tehdejší stoper sešívaných Ondřej Kúdela měl údajně rasisticky urazit finského obránce tmavé pleti Glena Kamaru, ten jej po utkání fyzicky napadl v útrobách stadionu.

Někdejší český reprezentant tvrzení kategoricky odmítl, stejně jako pražská Slavia. Přesto si vyslechnul desetizápasový trest od UEFA a přišel o účast na evropském šampionátu. Dnes šestatřicetiletý obránce působící v Indonésii přiznává, že jej zkušenost mentálně posunula. „Byl to velký psychický tlak. Samozřejmě jsem s tím počítal, protože, když člověk otevřel televizi, internet, tak všude se to řešilo. Připravoval jsem na to i mé blízké,“ přiznal pro Radiožurnál Sport.

Články jsem neotevíral, protože si to jenom přehazovali. S nikým jsem nedával ani rozhovory, maximálně jen na Slavii. Změnilo mě to tak, že nemám už nikde nic říkat, což je hlavní. Radši musíte někoho zfaulovat, než mu něco říkat,“ uvedl zkušený obránce, který v kariéře prošel pražskou Spartou, Slováckem nebo Mladou Boleslaví. Nejvýraznějších úspěchů však dosáhnul právě v dresu Slavie, se kterou získal sedm trofejí. Přesto mu klub před rokem neprodloužil smlouvu.

Kúdela: Nebýt toho, možná jsem ještě ve Slavii

Fotbalový život není moc dlouhý a možná nebýt toho excesu, tak jsem ještě nyní ve Slavii. Možná,“ nastínil s tím, že nejvíc jej mrzí osobní potíže. „Tlak byl obrovský. Říkal jsem rodině, ať články na internetu nečtou. Dennodenně jsem byl probíraný a rodině jsem vysvětlil, jak to bylo,“ vzpomíná na celou kauzu po déle než dvou letech. Jak sám přiznává, desetizápasový trest se mu zdál nepřiměřený. I vzhledem k tomu, že záložník Rangers Glen Kamara, který jej před šatnami fyzicky napadl, dostal pouze třízápasový distanc.

Opravdu jsem nečekal, že dostanu takový zápasový trest, s ohledem na to, jak směšné tresty dostal soupeř. V ten moment jsem prostě udělal tu věc. Nepřišlo mi, že dělám něco hrozného, ale prostě se to proti mně otočilo,“ smutní s tím, že přišel o velký úspěch české reprezentace na evropském šampionátu. Svěřenci trenéra Jaroslava Šilhavého se totiž probojovovali až do semifinále turnaje poté, co zvítězili proti hvězdami nabitému Nizozemsku.

Přišel jsem o spoustu hezkých zápasů, o EURO. Ale nikdo neví, zda by se podařil úspěch, který kluci dokázali, když bych tam hrál. Takhle to mělo být, ale když jsem koukal na povedený zápas s Nizozemskem, tak jsem byl trochu smutný,“ přiznal pro Radiožurnál Sport.

Byl desetizápasový trest pro Ondřeje Kúdelu příliš?

Diskuze Vstoupit do diskuze
102 lidí právě čte
Autor článku

Tobiáš Cimrman

Zobrazit další články