Majitel pražské Sparty Daniel Křetínský před časem získal čtvrtinu akcií anglického West Hamu United. Nyní si brousí zuby na další akvizici ve fotbalovém prostředí.
Příští rok uplyne dvacet let od převzetí pražské Sparty podnikatelem Danielem Křetínským, který v průběhu uplynulých dekád investoval do klubu z Letné miliardy korun. Čtvrtý nejbohatší Čech podle magazínu Forbes však v minulých letech investoval také do dalšího fotbalového klubu. Odkoupil totiž hned 27% akcií anglického West Hamu United, kde působí mimo jiné dvojice českých reprezentantů Vladimír Coufal a Tomáš Souček.
Nyní se zdá, že Křetínský chce v investicích do fotbalových klubů pokračovat. Informace francouzského serveru Entreprendre mluví o tom, že nejbohatší majitel fotbalového klubu v Česku se zajímá o podílnictví v jednom z klubů francouzské Ligue 2. Křetínský se údajně měl zajímat o podílnictví v tamním klubu AS Saint-Étienne. Ten v uplynulých letech bojoval s finančními problémy a hrozil mu také bankrot.
Je údajně veřejným tajemstvím, že klub je v současné době na prodej a zajímá se o něj řada potenciálních investorů. Mimo jiné i skupina firem Casino, ve které Křetínský údajně drží skrze kapitál jiné společnosti deset procent. Je však otazníkem, zda by podnikatel s majetkem v hodnotě 118,6 miliard korun chtěl usilovat i o větší podíl v klubu. Klub působící na zrenovovaném městském stadionu Stade Geoffroy-Guichard přitom patří k nejtradičnějším francouzským celkům.
Strádající velkoklub
Desetkrát získal mistrovský titul, šestkrát pak ligový pohár a pětkrát francouzský superpohár. Na další trofej však čeká již dvaačtyřicet let. Celek, jehož dres v minulosti oblékal Michel Platini, Pierre-Emerick Aubameyang či Marek Heinz, se však v posledních letech trápí. Loni sestoupil do druhé ligy. V ní je aktuálně až na deváté příčce a je jisté, že postup mezi francouzskou smetánku mu unikne. Na postupové pozice ztrácí čtrnáct bodů.
Přesto je otazníkem, zda by pro majitele pražské Sparty a spolumajitele anglického West Hamu United šlo o zajímavou investici. Nevýhodou je absence vlastního stadionu, výhodou je pak výrazná kupní síla. Klub z dvěstětisícového města má totiž v regionu masivní podporu a i po pádu do druhé ligy se drží na prvních místech žebříčků návštěvnosti. Na Stade Geoffroy-Guichard si letos našlo cestu 214 tisíc diváků, divácký průměr se tak pohybuje okolo dvaceti tisíc fanoušků na zápas.