Kozel o konci v Baníku: Dostal jsem zadání, které je nemožné splnit

18. září 2008 naposledy ostravský Baník zasáhl do hlavní části Evropských pohárů, tehdy hned v úvodu vypadl ze Spartakem Moskva. Zdroj fotografie: Reuters

Bývalý kouč ostravského Baníku poprvé otevřeně promluvil o svém angažmá v moravskoslezské metropoli. V rozhovoru pro podcast Hovory ze Slezské, za kterým stojí sdružení Baník Baníku přiznal, že zadání, které před svým příchodem dostal bylo velmi těžkým oříškem. „Dostal jsem za úkol tři věci: přebudovat herní styl, omladit tým se šancemi pro odchovance a hrát o poháry,“ prohlásil.

„Tohle zadání samo o sobě je svým způsobem nemožné splnit. Buď stabilizujeme sestavu, zaměříme se na silné a zkušené hráče a budeme hrát o výsledek. Anebo budeme zapojovat mladé,“ pokračuje devětačtyřicetiletý kouč, který dříve vedl i Duklu Praha nebo mládežnickou reprezentaci. Ten byl často kritizován za zapojování zkušených opor Martina Filla a Jiřího Fleišmana, přesto podle něj snaha o omlazování kádru proběhla.

„Do áčka jsem vytáhl Davida Buchtu, o kterém se ani nečekalo, že může hrát za áčko. Kubovi Drozdovi bylo šestnáct let, když jsem ho vzal do kádru. Neznamená to ale, že to na těchto hráčích bude stát. V létě jsme vzali do přípravy Ondru Chvěju i Tijaniho, který byl rok a půl pryč na hostování. Pomalu jsem o něm ani nevěděl, že je hráčem Baníku. Ale když jsme hráli pohár s Třincem, v základu bylo šest odchovanců Baníku a výkon nebyl takový,“ prohlásil pro Hovory ze Slezské Kozel.

Ten přesto věří, že právě mladí hráči budou za pár let oporami slezského klubu. „Hráče rozděluju na nositele výkonnosti, což by měli být ti zkušenější, a nositele naděje. Pokud jim Baník bude dávat šanci, je to v pořádku, za dva tři roky mohou být těmi nosnými. Ale při pátém nebo desátém ligovém startu ještě nejsou zkušenými hráči, abychom mohli mít pohárové ambice,“ přiznal Kozel, který v Ostravě strávil posledních třináct měsíců.

Trenéři z Čech to mají těžší

Jak sám přiznává, chyběli mu i fanoušci. „Když přicházejí hráči nebo trenéři z Čech na Moravu, tím spíš do Slezska, můžou to mít těžší. Pohled na ně je jiný. Musí si zasloužit to, aby ho brali domácí za svého. Takhle to bohužel je. Zájem Baníku o mě byl dlouhodobý, já chtěl trénovat zase ligu. Byla to pro mě výzva. Lákaly mě i ambice, chtěl jsem přispět k tomu, aby se klub posunul někam dál. A fanoušci byli jedním z důvodů, proč jsem chtěl přijít. Atmosféra tady byla vždycky výjimečná, bohužel jsem to zažil jen v úvodu, kdy bylo asi deset tisíc lidí, pak se stadiony zavřely,“ zakončil.