Kouč Monaka Kovač nechápe fanoušky Sparty. Jsme zklamaní a smutní, reagoval na rasistické útoky

Monako udělalo důležitý krok k postupu do hlavní části Ligy mistrů, kouč osminásobného francouzského mistra Niko Kovač však po utkání zdaleka nezářil nadšením. Po rasistickém hučení několika fanoušků Sparty na hráče tmavé pleti mluvil o zklamání a rozčarování.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

„Vyhráli jsme zápas, ale nejpodstatnější je to, co se dělo po našem prvním gólu a také po závěrečném hvizdu. Všichni jsme velmi smutní a zklamaní, že se i ve 21. století tohle ve světě děje. I hřiště je součást světa. Chci, aby to přestalo, všichni jsme si rovni,“ cituje bývalého kouče Bayernu Mnichov nebo německé Herty Berlín server BBC. 

Zásadní událost nastala ve 37. minutě, kdy se prosadil záložník Monaka Aurélien Tchouaméni. Francouzský fotbalista tmavé pleti slavil svou premiérovou branku v ročníku před sparťanským kotlem, jehož členové po něm házeli jak kelímky od piva, tak zřetelně skandovali rasistické nadávky. I proto podle Kovače hráči Monaka zvažovali odchod do kabin.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Vím, že to bolí a že se to těžko chápe. Je to nepochopitelné, ale řekli jsme si, že budeme pokračovat. Vyhráli jsme zápas a porazili jsme rasismus, to je největší poselství. Tohle je cesta. Jsme tu od toho, abychom hráli fotbal. Snad se to už nikdy nestane. Atmosféra v šatně byla velmi napjatá. Probíhaly diskuze. Slova bolí víc než facka. Pěst do obličeje bolí den, tohle bolí delší dobu, zanechá to větší jizvu,“ dodal Kovač.

K celé kauze se pro iDnes.cz vyjádřil i tiskový mluvčí pražské Sparty Ondřej Kasík. „Jednou ze čtyř základních hodnot Sparty je respekt, nejen k tradici klubu, ale i k soupeři. Respektujeme, z jaké země přijíždí a jaké má hráče. Jsme rádi, že na stadionech můžeme mít fanoušky, je v pořádku, že vyjadřují emoce, ale ty nesmí přejít v urážky rasistického charakteru,” uvedl po utkání, ve kterém Monako zvítězilo 2:0.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Pražské Spartě tak nyní reálně hrozí ze strany UEFA vysoký finanční trest, uzavřené ochozy i celý stadion. Přesto podle útočníka plzeňské Viktorie Jeana-Davida Beauguela jsou rasisté na stadionech v Česku výjimkou. „Je to opravdu nešťastné. Shodou okolností jsem byl na stadionu a řada skutečných fanoušků Sparty se se mnou přišla vyfotit a podobně. Skuteční fanoušci Sparty takoví nejsou,” napsal na svůj Twitter.

zdroj: sparta.cz, idnes.cz, bbc.com

Diskuze Vstoupit do diskuze
64 lidí právě čte
Zobrazit další články
AutoŽivě.cz
AutoŽivě.cz
Potetovaný borec v Audi A7 nesnáší problikávání a řeší to osobně. Potkává ale někoho, koho určitě potkat nechtěl
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Rusové již vystříleli většinu přesně naváděných raket, nové bez západních čipů nejsou s to vyrobit. Nakupují v Severní Koreji
Události247.cz
Události247.cz
Volby dopadly pro Fialu katastrofálně. Babiš situace určitě využije
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
4 z 5 lidí nejsou schopni najít na obrázku lva. Na první pohled pouze vizuální test si žádá i logické myšlení