Konec chybovosti videorozhodčích v Česku? FAČR bude testovat nový systém

Český fotbal by mohl již brzy udělat další krok ke zdokonalení statusu videorozhodčího. FAČR totiž v zimě bude testovat kalibrovanou čáru, která dokáže s nejvyšší pravděpodobností posoudit ofsajdové postavení.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Déle čtyř roky. Tak dlouhá doba uplynula od prosince roku 2017, kdy se na ligovém utkání pražské Sparty a Mladé Boleslavi poprvé v české profesionální soutěži objevil videorozhodčí. Přesto zůstává otazníkem, zda další nápomocný rozhodčí, který má zabránit hrubým a výrazným chybám skutečně funguje. Na verdikty videorozhodčích si v průběhu podzimu letošního podzimu stěžovalo hned několik výrazných fotbalových osobností.

Jedním z výrazných témat, týkajících se statutu videorozhodčích, je kalibrovaná čára pro přesné posuzování ofsajdů. Po té dlouhodobě volají zástupci klubů i šéf komise rozhodčích Radek Příhoda. „My bychom tu kalibrovanou čáru brali, je to o finančních prostředcích,“ prohlásil v létě letošního roku po nástupu do funkce. „To je pak černobílá věc, jestli je to ofsajd nebo není, to nám to kalibrovaná čára ukáže,“ pokračuje.

iZdroj fotografie: Depositphotos

To je jako v tenise, kde vám ukáže, jestli máte aut, nikdo o tom pak nemusí diskutovat. Vím, že se bude mluvit o nějakých centimetrech, že to je proti fotbalu, ale usnadní to rozhodování všech,“ doplňoval tehdy s tím, že problémem by byla finanční náročnost. „Co mám informace, počáteční investice do licence na čtyři je kolem čtyřiceti milionů. Potom by byla další licence asi za deset milionů,“ uvedl v létě letošního roku.

Čeští sudí tak s pomocí videorozhodčího na podzim opět posuzovali ofsajdy pouze na základě kamer, které jsou jim k dispozici. Pokud opakované záběry nejsou ve vhodném úhlu nebo dostatečně průkazné rozhodnutí zůstává na hlavním rozhodčím, který celou situaci viděl na hřišti.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Situace se však změnila a FAČR dokázala sehnat přijatelnou nabídku v nižších řádech. „Je to v řádech milionů korun. Uvidíme, jestli to bude kompatibilní s technikou, která je k dispozici. Pokud to bude fungovat, budeme chtít mít kalibrovanou čáru i v soutěžních zápasech co nejdříve. Myslím, že to pomůže fotbalu obecně,“ věří Příhoda, který jedním dechem dodává, že kalibrovaná čára bude nyní testována v utkáních podzimní Tipsport ligy.

Zdroj: FAČR, iRozhlas

Diskuze Vstoupit do diskuze
96 lidí právě čte
Zobrazit další články
AutoŽivě.cz
AutoŽivě.cz
Jak se zachovat, když potkáte vojenskou kolonu na silnici? Určitě nedělejte tyto chyby, které dělá téměř každý
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Německo postavilo vlastní tank A7V v reakci na britské a francouzské stroje. Měl velké potíže s pohybem v nerovném terénu
Události247.cz
Události247.cz
Finsko se nemůže dočkat přijetí do NATO. Zemi to ale nakonec může přinést větší riziko
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Spojené státy chtěly odstřelit měsíc jadernými zbraněmi, odhalily nově zveřejněné dokumenty. Důvod je bizarní