Špatná kondice, zbytečné posily. Rozpačitá Sparta zažila kruté vystřízlivění

KOMENTÁŘ: První jarní kolo, první ztráta. Kruté vystřízlivění zažívá po zimní přestávce pražská Sparta, která nedokázala navázat na své podzimní výkony. Proč zklamala?

i Zdroj fotografie: SK Sigma Olomouc

Mělo jít o vrchol zimní přípravy, na který se trenér Brian Priske se svým týmem připravoval od začátku měsíce. Přesto pražská Sparta v prvním jarním kole ukázala, že k ideálnímu rozpoložení má stále daleko. V Olomouci šla sice po deseti minutách do vedení, přesto si po remíze a mdlém výkonu odváží z Hané jen remízu 1:1. Hosté navíc v řadě pasáží zápasu nebyli lepším týmem a střízlivým pohledem si více než bod nezasloužili.

Zklamáním byla zejména fyzická kondice hráčů, kterou si přitom Priske po testech pochvaloval. Mužstvo se zdaleka nenachází v optimální kondici, což se podepsalo i na herním pojetí. Základní prvek dánského stratéga po významnou část zápasu byl zřetelný: hrát vysoké míče na Jana Kuchtu, který bude na hrotu útoku úřadovat. Je však velkým otazníkem, zda je obdobná taktika pro klub velikosti Sparty optimální.

iZdroj fotografie: SK Sigma Olomouc

Kuchta totiž opět ukázal, že ani po zimní přípravě není v optimálním střeleckém rozpoložení. Trápil se také značně utopený Tomáš Čvančara, který netradičně nastoupil na krajní pozici. Vstřelil sice úvodní branku, po zbytek zápasu však bylo zřejmé, že nová role mu příliš nesedí. Nepříliš povedený výkon zaznamenal také kapitán Ladislav Krejčí, který zdá se stále není po dlouhém zranění ve své původní formě a zaostává za svými předchozími výkony.

Zbytečně nákladné nákupy

Priske přitom měl řadu dalších možností. Vedení Sparty v létě masivně nakupovalo, a to i přesto, že mužstvo dánského stratéga čeká jen domácí soutěž a pohár. Na Letnou zamířila hned čtveřice velmi nákladných zahraničních posil. Ani jedna z nich se však v základní sestavě neobjevila. Výraznější šanci dostal až po půli Australan Awel Mabil, který přesto nevypadal jako rozdílový hráč. Velkým zklamáním je pak výkon Dimitrije Kamenoviće v posledních dvaceti minutách.

Kmenový hráč Lazia Řím předvedl bez nadsázky tragický výkon. Srbský obránce kazil jednoduché přihrávky, často pozičně i fyzicky zaostával. Nejvýraznějším bylo jeho zakončení hlavou v nastavení druhé půle, kdy míč trestuhodně poslal daleko mimo bránu. Suma sumárum: Nákladná posila, které bude trvat velmi dlouho ukázat své kvality. Jenže čas na testování pražská Sparta, která stále chce pomýšlet na triumf v poháru či titul, nemá.

Byl Kamenović vhodnou posilou pro Spartu?