Šilhavý ukázal, že nepatří do starého železa. Sázka na mládí se může vyplatit

KOMENTÁŘ: V posledních měsících sklízel kritiku, přesto trenér Jaroslav Šilhavý proti Polsku ukázal svůj trenérský majstrštyk.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

V posledních měsících byl terčem kritiky a jeho pokračování na lavičce národního týmu bylo pro řadu fanoušků nepochopitelné. Jednašedesátiletému trenérovi byl vyčítána zejména konzervativnost v nominaci na jednotlivá utkání, nepovedené zásahy do hry skrze střídání a celkově nepříliš přesvědčivý herní projev. Někdejší kouč pražské Slavie, Jablonce nebo Slovanu Liberec přesto ukázal, že má svou kvalitu.

Proti Polákům navzdory předpokladům vsadil na nový strategický plán zahrnující i dvě nová jména – útočníka Sparty Tomáše Čvančaru a obránce pražské Slavie Davida Juráska. Oba dostali šanci hned v základní sestavě a obě se prezentovali dobrými výkony. Po dvou vedoucích brankách navíc tým nezačal panikařit, bezpečně korigoval hru a šel si téměř po celou dobu utkání za vítězstvím.

iZdroj fotografie: Tadeáš Bednarz / Creative Commons / CC BY SA 4.0

Sám Šilhavý po utkání přiznal, že vsadil na riziko, které vyšlo. Nutno podotknout, že v uplynulých utkáních Ligy národů či kvalifikace na světový šampionát se do obdobných změn nepouštěl. Co se změnilo? V prvé řadě může těžit ze skvělé formy jak pražské Sparty, tak pražské Slavie a těžit se sehranosti dvojicí hráčů. Zkušenosti v podobě Tomáše Součka či Vladimíra Coufala se snaží doplňovat mladíky, šanci od začátku proto dostal Alex Král i Adam Hložek.

Důraz jako klíč

Klíčovým faktorem při absenci nejlepšího reprezentačního střelce Patrika Schicka je i forma dalších ofenzivních es. Jan Kuchta se na jaře prosadil v osmi utkáních osmkrát, Čvančara si od startu druhé poloviny ročníku připsal stejný počet branek. Další důležitou složkou Šilhavého hry se stal důraz v osobních soubojích, který pocítili Poláci na vlastní kůži. Souboje s Kuchtou, Krejčím i Brabcem bezpochyby musely soupeře bolet a nastiňovaly ráz utkání.

Šilhavý tak ukázal, že nejlepší alternativou za jeho konzervativní já je on sám. Reprezentační fanoušci proto mohou pouze doufat, že sázka na mladíky a hráče ve formě zkušenému stratégovi vydrží i do dalších kvalifikačních oken.

Dovede Šilhavý národní tým k úspěchu na světovém šampionátu?

Diskuze Vstoupit do diskuze
94 lidí právě čte
Autor článku

Tobiáš Cimrman

Zobrazit další články
AutoŽivě.cz
AutoŽivě.cz
Bazarové brouzdání: Auto, které vyděsilo důchodce a zklamalo tunerskou scénu. Dnes jde o ojedinělou ojetinu
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Rychlost produkce hypersonických raket Kinžal je žalostně nízká, a ke všemu je americký Patriot „ztrapnil“, jak nejlépe mohl
Události247.cz
Události247.cz
Inspekce našla v supermarketu Albert myší trus a kontaminované potraviny
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
„Černooké děti“ jsou podle některých výsledkem křížení s mimozemšťany. Kamioňák chvíli po setkání s nimi zemřel