Pavel Vrba do Zlína? Neočekávané angažmá, které (ne)dává smysl hned z několika důvodů

KOMENTÁŘ: Teprve před měsícem a půl ukončil své nevydařené působení v Baníku Ostrava, přesto se již nyní vrhá do dalšího angažmá. Proč záchranářská mise Pavla Vrby ve Zlíně nedává smysl?

i Zdroj fotografie: FC Trinity Zlín
                   

Slova o odpočinku a oddechu, špatném odhadu a přílišném spěchu. Ještě před několika dny osmapadesátiletý kouč Pavel Vrba otevřeně mluvil o svém konci na lavičce ostravského Baníku a nutné přestávce před dalším angažmá. Přesto se nyní z vlastní iniciativy pustil do další fotbalové štace, která navíc může být daleko náročnější než jeho předchozí působiště. Boj o záchranu je totiž něco, s čím nejlepší český trenér minulé dekády, zdaleka nemá zkušenost.

Baník, Žilina, Plzeň, český reprezentace, Machačkala, Plzeň, Razgrad, Sparta, Baník. Výčet jeho bývalých působišť značí, že Vrba téměř vždy vedl mužstvo s vysokými ambicemi. Na lavičce Žiliny, Plzně a Razgradu se mu to povedlo náramně a s týmy slavil cenné trofeje. Na špičku tabulky se pohyboval také se Spartou, ač na něj zřejmě fanoušci letenských nebudou vzpomínat nejlépe. Do Baníku přicházel s ambicemi bojovat o Evropu, ale po laciných ztrátách bodů a frustraci nakonec musel i své srdeční angažmá opustit.

iZdroj fotografie: FC Trinity Zlín

Zlín tak bude značným krokem do neznáma. Aktuálně patnáctý celek ligové tabulky má nad posledními Pardubicemi jen dvoubodový náskok. Jeho kádr navíc odpovídá celku, který by měl mezi tuzemskou elitou bojovat o záchranu. Je otazníkem, nakolik Zlín navíc v zimě dokáže posílit či Vrbovi poskytnout kýžený kádr k práci. K poslednímu prosincovému dni navíc končí smlouva nejproduktivnějšímu hráči Zlína se třemi vstřelenými brankami Laminu Jawovi.

Vrba není trenérem do nepohody

Dá se proto spekulovat o tom, zda na jedné straně nejde pro celek ze zlínské Letné jen o marketingový tah. Získat trenéra s Vrbovým životopisem je pro klub na jedné straně přínosem, na druhé straně mediální zájem může osmapadesátiletému trenérovi svazovat ruce. Zlín totiž zřejmě nebude týden co týden sbírat body a Vrba zdaleka není trenérem do nepohody, což ostatně ukázal ve všech svých předchozích angažmá. Markantní zvýšení šancí tradičního klubu na záchranu, které by se dalo čekat ku příkladu po příchodu zkušeného Bohumila Pánika, se tak nekoná.

iZdroj fotografie: FC Trinity Zlín

Faktem je, že neočekávané spojení tak může být v případě neúspěchu velkou ranou pro obě strany. Pavel Vrba se může vzdálit tuzemské fotbalové špičce a po nezdaru v Baníku uvadnout do škatulky dříve skvělých trenérů. Zlín může po osmi letech opět sestoupit, což by pro ekonomiku, prestiž a úroveň klubu byla velká rána. Na druhé straně, pokud má nastat zrod nového Pavla Vrby, je na něj čas právě teď – což vedení Zlína dobře ví.

Uspěje Pavel Vrba na lavičce Zlína?

Diskuze Vstoupit do diskuze
147 lidí právě čte
Autor článku

Tobiáš Cimrman

Zobrazit další články