Jablonecké trápení pod Horejšem pokračuje. Proč Severočeši nadále ztrácejí a čeká je boj o udržení?

KOMENTÁŘ: Fotbalový Jablonec měl před aktuálním ročníkem smělé plány, které měl naplnit progresivní trenér David Horejš. Po patnácti kolech je však jasné, že Severočechy čeká velmi náročný zbytek ročníku.

i Zdroj fotografie: FK Jablonec
                   

Klidný střed tabulky, pohledný fotbal a naděje na účast v titulové skupině. Takové byly ambice fotbalového Jablonce před letošním ročníkem. Velkou měrou k nim mělo přispět nové jméno na lavičce severočeského klubu. Po zkušeném Petru Radovi, který vyznával konzervativní herní tvář, přivedl šéf klubu Miroslav Pelta progresivního kouče Davida Horejše. Jenže pětačtyřicetiletý trenér se, stejně jako celé mužstvo, zatím trápí.

Sedmizápasové čekání na výhru přerušil až v polovině září přesvědčivý výkon proti Hradci Králové a zdálo se, že mužstvo se dostává do optimální formy. Severočeši si následně vyšlápli také na Slovácko a brněnskou Zbrojovku a trenér Horejš mluvil o konci „deky,“ která na hráčích ležela po předchozích neúspěších. Jablonec ale následně padl proti Pardubicím a vrátil se k nepříliš vydařeným výkonům, které demonstruje vypadnutí z ligového poháru proti Vyškovu, prohra s Libercem, Plzní či poslední porážka 0:3 v Olomouci.

iZdroj fotografie: FK Jablonec

Klub ze Střeleckého ostrova přitom disponuje solidně složeným kádrem, který je podpořený mladíky z pražské Sparty. Zkušená jména jako Jakub Považanec, Jan Krob, Tomáš Malínský nebo Tomáš Hübschmann by navíc měla být zárukou stability a konzistentnosti. To se přesto neděje a Jablonec doplácí na neobvyklou složku: Nedisciplinovanost. Svěřenci Davida Horejše se často pouštějí do velmi riskantních zákroků při osobních soubojích, ze kterých pramení zbytečné fauly a častá vyloučení. Jen červených karet viděli hráči v patnácti zápasech šest.

Porodní bolesti? Pelta je ochotný čekat

Horejšova filozofie, kterou se mužstvu snaží vtisknout navíc zatím neúčinkuje. Jeho svěřenci často vypadávají ze svých pozic a nezřídkakdy se nechají unášet roztěkaným tempem zápasu. Zda jde pouze o porodní bolesti a Jablonec bude na jaře opět nepříjemným mužstvem však zůstává otazníkem. Kvalita se přesto musí projevit a šéf klubu Miroslav Pelta je ochotný na výsledky své vize počkat. Zatím.

Záchranou je navíc současná situace v tabulce, kdy týmy mezi čtvrtým a čtrnáctým místem dělí pouhých sedm bodů. Severočeši přesto musí začít co nejdříve sbírat body, vyvarovat se hloupých faulů a svou rychlostní převahu plně přetavit v gólové šance.

Hraje Jablonec pod svoje možnosti?

Diskuze Vstoupit do diskuze
63 lidí právě čte
Autor článku

Tobiáš Cimrman

Zobrazit další články