Kolik vydělávají nejlépe placení fotbalisté? Radši to nechtějte vědět

Absurdní smlouvy v Saúdské Arábii a odchod Messiho do MLS změnily v letošním roce platový obraz fotbalového světa. Na vrcholu tabulky nejlépe placených hráčů byste ovšem marně hledali překvapivá jména.

i Zdroj fotografie: Al Hilal FC
                   

Aby Neymar opustil PSG a zamířil do saúdské ligy, musel mu Al Hilal královsky zaplatit. Jednatřicetiletá brazilská hvězda údajně dostala k dispozici sídlo s personálem, luxusní auta i soukromé letadlo, stejně jako bonusy za výhry a příspěvky na sociálních sítích. To vše navíc připočítejme k odhadovanému platu ve výši 80 milionů dolarů (celkový výdělek 112 milionů dolarů, což dělá zhruba 2,6 miliardy korun). Al Hilal si to může dovolit. Klub je jedním ze čtyř, nad nimiž v červnu převzal kontrolu saúdskoarabský Public Investment Fund v hodnotě 700 miliard dolarů (cca 16,3 bilionu korun).

Miliarda dolarů pro Mbappého

Během letního přestupového okna utratily saúdské kluby necelou miliardu dolarů. A pak jsou tu také závratné částky nabízené hráčům, kteří je ale odmítli. Jde například o balíček ve výši 1,1 miliardy dolarů (25,6 miliardy korun), který byl údajně nabídnut Kylianu Mbappému z PSG. Saúdové lanařili i Lionela Messiho, jemuž nabízeli tříletou smlouvy za 1,6 miliardy dolarů (37,2 miliardy korun). Celkem by si jedenáct nejlépe placených fotbalistů podle Forbesu mělo v této sezoně vydělat 995 milionů dolarů (23,2 miliardy korun) před zdaněním. To je ohromující nárůst, loni šlo dohromady o 652 milionů dolarů.

iZdroj fotografie Al-Nassr FC

Nejlépe placeným fotbalistou světa je Cristiano Ronaldo s očekávaným celkovým výdělkem 260 milionů dolarů. Přijde si tak na více než 6 miliard korun! Jeho rozhodnutí zamířit na začátku roku do Al Nassru fakticky odstartovalo odliv hvězd do Saúdské Arábie. Za působení v Al Nassru si Ronaldo vydělá 200 milionů dolarů, ale jeho smlouva zřejmě bude zahrnovat jak hráčský plat, tak finanční pobídky z obchodních smluv zprostředkovaných klubem. A přestože Al Nassr pravděpodobně odkoupil část jeho práv na image, Ronaldo si stále udržuje lukrativní portfolio sponzorských smluv (včetně Nike), které ročně vydělá odhadem 60 milionů dolarů.

Čínské varování

Saúdská liga zjevně nepotřebuje životaschopnější ekonomický model. Čínská Superliga je ale odstrašujícím příkladem, jak může dopadnout. V letech 2016 a 2017 utratily čínské kluby více než miliardu dolarů, aby přivedly hvězdy, jako jsou Brazilci Oscar a Hulk nebo Argentinec Carlos Tevez. Velký fotbalový sen se ale proměnil v noční můru. Čínská ekonomika se zadrhla, zájem investorů vyprchal, sponzorů a diváků ubylo. Kluby se navíc potýkají s finančními problémy a mnoho zahraničních hráčů a trenérů soutěž opustilo. V roce 2022 utratily ligové kluby dohromady za přestupy jen necelých 30 milionů dolarů (700 milionů korun).

iZdroj fotografie: Inter Miami

I saúdská liga prožívá turbulence. Za posledních 18 měsíců projednalo Centrum FIFA pro řešení sporů 21 případů podaných hráči proti saúdským klubům. Podle The Athletic se žaloby pohybovaly od nespravedlivého ukončení smlouvy až po nevyplacení mezd. Hráči vyhráli všechny případy a celková částka vyplacená poškozeným fotbalistům činila více než 16 milionů dolarů (více než 372 milionů korun).

Podíly na příjmech

Druhým nejlépe placeným hráčem je Messi s celkovými předpokládanými příjmy ve výši 135 milionů dolarů (cca 3,14 miliardy korun). Lionel Messi je prvním hráčem MLS v elitní desítce od roku 2012, kdy se v ní objevil David Beckham. Aby se šestatřicetiletého Argentince podařilo nalákat do MLS, zahrnuje jeho dohoda s Interem Miami podíl na příjmech od ligových partnerů Adidas a Apple TV plus opci na koupi podílu v Interu Miami, až pověsí kopačky na hřebík.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Messi a hráči působící v Saúdské Arábii Benzema z Al Ittihadu (106 milionů dolarů – 2,47 miliardy korun) a Sadio Mané z Al Nassru (52 milionů dolarů – 1,2 miliardy korun) samozřejmě nejsou jediní, kdo inkasuje obrovské částky. Kylian Mbappé, který se propadl z prvního místa na čtvrté, vede s odhadovanými příjmy 110 milionů dolarů (cca 2,56 miliardy korun) žebříček hráčů působících v Evropě.

Haaland vládne Anglii

Mezi nejlépe placené fotbalisty se dostali tři hráči Premier League Erling Haaland (58 milionů dolarů – 1,35 miliardy korun), Kevin De Bruyne (39 milionů dolarů – 908 milionů korun) a Mohamed Salah (53 milionů dolarů – 1,23 miliardy korun). Jedenáctku nejlepších doplňují Harry Kane, který má ve své první sezoně v Bayernu Mnichov příjmy 36 milionů dolarů (838 milionů korun), a Robert Lewandowski z Barcelony s předpokládanými celkovými výdělky 34 milionů dolarů (791 milionů korun).

Co si myslíte o platech fotbalistů?

Diskuze Vstoupit do diskuze
72 lidí právě čte
Autor článku

Jan Vildmon

Zobrazit další články