Kdo může za dusno v Barceloně? Klub čeká nová éra, na tituly může zapomenout

KOMENTÁŘ: Po léta patřila ke světové špičce a rok co rok bojovala o přední příčky v Lize mistrů a španělské La Lize. Španělskou Barcelonu však po přiznání astronomických dluhů čeká nová éra, ve které může na mistrovské tituly zapomenout.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Červenomodré pruhy na dresech, katalánská vlajka ve znaku. Není fotbalového fanouška, který by klub z města na pobřeží Středozemního moře neznal. A není divu, Barcelona patřila několik desetiletí mezi nejvýraznější sportovní značky. Hráči jako Johan Cruyff, Ronaldinho, Christo Stoičkov nebo Lionel Messi každý týden přiváděli na slavné Camp Nou statisíce fanoušků, kteří obdivovali jejich fotbalové umění.

S vědomím, že značka nemůže padnout se Barcelona po úspěšné éře plné titulů odhodlávala ke stále větším nákupům, miliardové posily však zdaleka nenaplňovaly svůj potenciál. Jasným příkladem ztřeštěných nákupů minulého vedení je částka za nákup za brazilského záložníka Liverpoolu Philippe Coutinha a francouzského útočníka Rennes Ousmane Dembélé. Za nejdražší dva přestupy v historii klubu Barcelona zaplatila astronomických 270 milionů eur.

iZdroj fotografie: Reuters

Téměř sedm miliard korun za dva hráče, kteří se zdaleka nestali hvězdami mužstva však nebyl jediný přešlap minulého vedení. „Hospodářská a majetková situace je velmi znepokojivá a finanční situace dramatická,“ prohlásil po svém nástupu do funkce nový šéf klubu Joan Laporta s tím, že klub si například platil člověka objevujícího talenty v Jižní Americe. Tomu platilo zhruba bezmála 8 milionů eur, tedy astronomických 200 milionů korun.

Rozhazování tak nemohlo skončit jinak než dluhy ve výši desítkami miliard a nesplněným finančních podmínek La Ligy. Odchod argentinského kanonýra Lionela Messiho, který byl pro mnohé fanoušky ztělesněním klubu pak byl jen třešničkou na pomyslném dortu. V uplynulých desítkách měsíců navíc museli odejít i Luis Suárez nebo Antoine Griezmann, které vystřídali levnější alternativy. Současná Barcelona tak sází na mládí.

To však tituly nevyhrává. Zkušenosti v podobě Sergia Aguera nebo Gerarda Piquého, tedy hráčů na sklonku kariéry, doplňují dvacetiletí mladíci, kteří zdaleka nemohou konkurovat svým starším soupeřům v Bayernu Mnichov, Manchesteru City nebo Paris Saint-Germain. Netáhnou navíc ani marketingově a tak dříve beznadějně vyprodaný stánek trápí nízké návštěvy fanoušků.

iZdroj fotografie: Reuters

Klub je momentálně ve fázi přestavby a špatná finanční situace se na nás podepisuje. To znamená, že musíme přebudovat tým, ale nemůžeme při tom dělat velké investice. Tenhle proces vyžaduje čas,“ prohlásil po úvodní prohře s Bayernem v Lize mistrů kouč Ronald Koeman. Včerejší jasná porážka proti portugalské Benfice čím dál více odhaluje, že klub může čekat velmi dlouhé období bez titulu.

Aktuálně šestý celek španělské La Ligy se tak nevyhne znovuzrození a je otazníkem, zda se mu náročná přestavba povede.

Zdroje: DailySabah.com, Deník.cz, Transfermarkt, The Athletic, iRozhlas, Sky Sports

Diskuze Vstoupit do diskuze
132 lidí právě čte
Autor článku

Tobiáš Cimrman

Zobrazit další články