Katastrofická generálka na světový šampionát. Na stadionu došla voda, dovezení diváci odešli o poločase

Dva měsíce před mistrovstvím světa ve fotbale mělo jít o poslední velkou zkoušku nového stadionu v katarském Lusailu. Jenže sedmasedmdesáti tisícový stánek organizačním testem zdaleka neprošel.

i Zdroj fotografie: Lusail City
                   

Mělo jít o poslední přípravu před jedním z největších fotbalových svátků světa. Utkání superpoháru mezi saudskoarabským mistrem Al Hilalem a egyptským šampionem Zamalekem však ukázal, že stadion a infrastruktura ve vznikající metropoli má řadu problémů. Město Lusail, kde se bude odehrávat převážná část šampionátu, se totiž začalo budovat teprve před patnácti lety na neosídlené části bohaté země.

Chybí tak prověřená zátěžová infrastruktura, což poznala také rekordní návštěva 77 tisíc fanoušků na stadionu. Podle reportéra Reuters Andrewa Millse již o poločase došla na tribunách stadionu voda, což v pozdně letní teplotě okolo 35 stupňů Celsia způsobovalo řadu potíží. Navíc vinou vlhkosti ve vzduchu způsobené celoplošnou klimatizací bylo řadě diváků mnohem větší horko, než se mohlo zdát.

iZdroj fotografie: Lusail City

Nejmenší země, která kdy světový šampionát pořádá, navíc již brzy očekává daleko výraznější nápory fanoušků. V průběhu prvních dvanácti dní turnaje proběhnou denně čtyři utkání, na které již FIFA prodala zhruba tři čtvrtiny z tří milionů lístků. Další téměř milion fanoušků pak zavítá do dějiště utkání bez lístku, aby nasáli atmosféru šampionátu a podpořili svůj celek i mimo stadion. Jenže stále zůstává velkým otazníkem, zda země s populací okolo tří milionů obyvatel nápor zvládne.

Dovezení diváci odešli o poločase

Zátěžová zkouška navíc nemusela ukázat největší hrozby. Na rekordní návštěvě nového stánku se totiž podílely stovky dovezených diváků z jihu Asie a Afriky, kteří v Kataru budují megalomanské stavby. Oděni v identických bílých, modrých a červených tričkách opustili stadion již o poločase s svými autobusy zamířili neznámo kam. „Je to hrůza,“ přiznal jeden z egyptských fanoušků, který nesl na ramenou svého vyčerpaného kamaráda.

Už se mi zdaleka nechce jít na zápas mistrovství světa. Určitě ne, pokud to bude probíhat jako tohle,“ prohlásil. „Dokonce i některé sanitky jezdily kolem a snažily se zjistit, kde mají stát. Neustále jsme dostávali špatné pokyny a parkovací karty na neexistující parkoviště,“ zdůraznil jeden z dodavatelů. 72 dní před světovým šampionátem se tak ukazuje, že Katar i přes biliony dolarů investovaných do pořadatelství může zažít těžké časy.

Měl by Katar pořádat světový šampionát?

Diskuze Vstoupit do diskuze
64 lidí právě čte
Autor článku

Tobiáš Cimrman

Zobrazit další články
AutoŽivě.cz
AutoŽivě.cz
Prodej auta na náhradní díly krok za krokem
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Ruský tanker Iljušin Il-78 může u hranic NATO maximálně provokovat, ale nic víc. Vlastním letounům přitom dává „neomezený“ dolet
Události247.cz
Události247.cz
Naftová a benzínová auta budou nadále jezdit, a to i přes zákaz EU. Podmínka pro jejich používání ale bude likvidační
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Pod zákopy 1. sv. války probíhaly kruté bitvy v podzemí. Většinou bývalí horníci se snažili nepřítele podkopat