Kariéra Bonyho Wilfrieda se poněkud zasekla

Foto: transfermarkt.com

Kdysi býval obávaným střelcem pražské Sparty a nabídky ze zahraničí se k němu jen hrnuly. Dokonce si vyzkoušel i angažmá v předním evropských celcích a svět mu na krátkou dobu ležel u nohou. Pak to ale bohužel začalo skřípat. Bony Wilfried je ukázkovým příkladem toho, jak kruté dokáže prostředí profesionálního sportu být. Namísto toho, aby dnes patřil ke klíčovým mužům některého z klubů Premier League, zamířil v průběhu minulého týdne na exotické angažmá do prakticky neviditelné Saúdské Arábie.

Zlaté časy Bonyho Wilfrieda už jsou dávno minulostí

Rodák z Pobřeží Slonoviny přestoupil do Sparty v roce 2007. Po bodu jedné sezóny nastupoval za tamní béčko, nakonec ale přeci jen dostal šanci mezi českou elitou. Prakticky okamžitě se z něj stal základní stavební článek sestavy, který svými góly přispěl k ligovému titulu z let 2009/2010. Na podzim roku 2011 oslnil veřejnost devíti soutěžními brankami a dalšími pěti přesnými zásahy v Evropské lize. Zájem ze zahraničí na sebe nenechal dlouho čekat.

Nizozemský klub Vitesse Arnhem uspěl s nabídkou 100 milionů korun poslední den zimního přestupového období a Wilfried se odvděčil výraznou pomocí v boji o záchranu v Eredivisii. Během dvou let nastoupil k 69 ligovým zápasům a nastřílel ohromných 51 branek. Nebylo zbytí, kariéra afrického útočníka musela logicky pokročit o stupeň výš. Následovala Premier League a tým Swansea City. Dalších pár měsíců stačilo na to, aby jej za necelou miliardu ulovil slavný Manchester City.

V barvách Manchesteru City přišel zlom

Právě po přesunu do Manchesteru City to začalo jít s Bony Wilfriedem radikálně z kopce. V silné  konkurenci se prakticky nedokázal prosadit, střelecké kopačky jakoby zapomněl někde na půli cesty a výsledek byl, že se přes hostování ve Stoke City vrátil zpátky do Swansey. Ani tam však neměl jednatřicetiletý kanonýr na růžích ustláno.

Úpadek částečně způsobilo zranění kolene, které si přivodil po svém návratu z hostování v exotickém Kataru a vzhledem k nelichotivé bilanci šestnácti branek za posledních pět let s ním Swansea neprodloužila smlouvu. V létě se Wilfried najednou ocitl v situaci, kterou do té doby ani jednou nezažil – byl bez angažmá a navíc bez nabídek.

Dlouhou pauzu prolomila až Saúdská Arábie

Poslední ostré utkání odehrál Wilfried v polovině července. Přitom se nedá říci, že by nevyvíjel snahu, aby toto období překonal. Trénoval s týmem čtvrté nejvyšší soutěže v Anglii, jednal s francouzským Le Havre… všechno ale vyšlo vniveč. Na začátku nového roku svitla naděje v podobě Saúdské Arábie, konkrétně klubu Al-Ittihad. Ten sám fotbalista vnímá jako skvělou příležitost k opětovnému nastartování kariéry. Nicméně je vcelku jasné, že pokud se vážně uchytí, nikdy už se nevrátí na stejnou vlnu, kterou započal po svém odchodu ze Sparty – bohužel.

Foto: transfermarkt.com