Karel Brückner byl bouřlivákem, který neváhal rozmlátit kabinu

Foto: zimbio.com

Legendární český fotbalový trenér Karel Brückner, který většinu své profesionální kariéry strávil u české fotbalové reprezentace, oslavil nedávno osmdesáté narozeniny. Ačkoli se v prostředí fotbalu už nějakou dobu aktivně nepohybuje, stále je velmi uznávanou personou, jejíž metody jednoduše fungovaly. Hráči, kteří pod koučem měli možnost působit, říkají, že byl hodně přísný a když se mu něco nelíbilo, klidně ve vzteku rozmlátil celou kabinu. Řekli byste to do na první pohled mírumilovného rodáka z Olomouce?

Brückner hrával „jen“ za Olomouc, jako trenér však dosáhl na vrchol

Čerstvý osmdesátník Karel Brückner se narodil v dobách Protektorátu Čechy a Morava. Už jako sedmiletý mladík si zamiloval fotbal, přičemž se vydal aktivně hrát do rodné Olomouce. V tamním Spartaku působil jako člen mládežnických kategorií a později také seniorského výběru. Během aktivních sportovních let nikdy nevyměnil dres, zůstal věrný pouze své domovině. To se dnes už tak často nevidí, že?

Když pověsil kopačky na hřebík, rozhodl se zkusit štěstí jako fotbalový trenér. A všichni jistě víte, že to byl nejlepší životní krok, jenž mohl učinit. Přes Olomouc, Prostějov, Žilinu, Zbrojovku Brno, Vítkovice, Drnovice a Slovan Bratislava se posunul až k české reprezentaci, kterou nepřetržitě vedl po dobu dlouhých sedmi let. Žádný jiný kouč se nemůže pochlubit takovouto luxusní šňůrou. Čechy navíc dovedl k dosud poslednímu úspěchu na mistrovství Evropy roku 2004 – bronzové medaili.

Naposledy trénoval rakouskou reprezentaci, a to v letech 2008 až 2009. Pak oznámil, že definitivně odchází na odpočinek.

Fotbalisté si při příležitosti Brücknerova jubilea pustili pusu na špacír

Brückner ovlivnil život mnoha českým fotbalistům, kteří na něj v dobrém vzpomínají. Zároveň ale připouštějí, že hrát pod ním nebylo mnohdy jednoduché. Karel Poborský kupříkladu pronesl:

„Jednou jsme hráli nějaký přátelské utkání v Olomouci, prohrávali jsme 0:1 a trenér v poločase rozmlátil kabinu. Koše a všechno, co tam bylo, létalo vzduchem. Byli jsme fakt moc špatní, ale pak jsme šli a vyhráli pět jedna.“

Vladimír Šmicer se vytasil s jinou historkou, která vás určitě pobaví. Brückner prý nechtěl, aby se jeho svěřenci rozptylovali cizími kráskami v plavkách:

„Při Euru 2004 nám říkal, že regenerace je strašně důležitá, ať jsme půl hodiny v hotelovém bazénu. Pak se tam ubytovaly holky Angličanů, chodily se koupat a trenér to změnil na: Stačí deset minut, víc vás tam nechci vidět.“

Foto: zimbio.com