Kanga končí ve Spartě. „Splňoval vše, co jsme po něm chtěli jen poslední tři měsíce,“ napsal Rosický

(zdroj: El Loko, wikimedia.org)

Když na Letnou před dvěma lety přicházel, znal ho v tuzemském prostředí jen málokdo. Přinesl do českého fotbalu jak aroganci, namyšlenost, tak i cenné góly a asistence a během pár měsíců se stal ústřední postavou Sparty. Nyní se s ním Letenští loučí, jeho další kroky by měly vést zpět do Crvne Zvezdy Bělehrad, odkud přišel. K celé situaci se vyjádřil pro klubový web i sportovní šéf klubu Tomáš Rosický.

„Po nástupu do funkce sportovního ředitele jsem se zmiňoval o věcech, které pro mě při skládání mužstva budou naprosto podstatné a které tvoří základ mé představy o fungování skutečného týmu,“ začal Rosický.

„Jednou z těchto věcí bylo, aby se Sparta opět prezentovala jako skutečný tým, a ne jako soubor individualit. Zároveň jsem hovořil i o tom, že budeme ve Spartě pracovat s hráči, kteří mají touhu v klubu být, identifikují se s klubem a jeho hodnotami a mají týmové smýšlení,“ pokračuje. Právě před několika týdny se klub zbavil i posledních Stramaccioniho posil Tala Beh Chaima a Semiha Kayi.

(zdroj: twitter.com/ACSparta_EN)

„Za dva a půl roku, co Kanga v našem klubu působil, splňoval vše, jak bychom si představovali, ať už na hřišti i mimo něj, jen poslední tři měsíce před vypršením smlouvy. Respektoval týmová pravidla, dodržoval pokyny trenéra. Pak je to hráč, kterého tu chceme,“ hodnotil působení gabonského reprezentanta Rosický pro sparta.cz.

„S ohledem na tento fakt a po zkušenostech s ním jsme vyhodnotili, že naší společnou cestou může být jen kontrakt, který bude hráče od samého začátku motivovat k tomu, aby nadále splňoval tato kritéria. Proto jsme navrhli model: hraješ, plníš úkoly trenéra, jsi disciplinovaný, máš dvouletý kontrakt,“ nastiňuje Rosický. „Takovou délku nové smluvní spolupráce si sám Kanga představoval. Tento model byl ale zároveň nastavený takto: nejsi disciplinovaný, nerespektuješ spoluhráče a kouče, pak nehraješ a budeš tu s námi jen rok,“ dodává.

Kanga nastoupil v letenském dresu k 81 utkáním napříč soutěžemi a zaznamenal 31 branek a 16 asistencí. Odchovanec gabonského Mangasportu působí v Evropě od února 2013, kdy podepsal smlouvu s Rostovem. Tehdejší kouč ruského klubu Miodrag Božović si jej oblíbil a po svém přesunu do Bělehradu putoval do srbské metropole i Kanga. Nejlepší hráč loňské sezóny podle fanoušků Sparty ještě před odchodem z Letné stihl s klubem oslavit vítězství v MOL Cupu.