Kaan Kairinen? Kopie Bořka Dočkala. Zdeněk Ščasný Fina chválil, ale také kritizoval

Po premiéře ve sparťanském dresu jde na Kaana Kairinena chvála ze všech stran. Opravdu ze všech? Ne tak docela. Třeba trenér Zdeněk Ščasný viděl ve hře finského záložníka značné rezervy.

i Zdroj fotografie: AC Sparta Praha

Podle všeho je Kaan Kairinen největší zimní posilou Letenských. Při premiéře v dresu Sparty výrazně přispěl k vítězství 4:1 nad Mladou Boleslaví. Blýskl se pěkným gólem a ještě hezčí asistencí. „Odehrál velmi dobrý zápas. Je silný na míči v rozehrávce i konstruktivní hře. Má dobrou levou nohu, kvalitní střelu i sílu v zahrávání standardních situací. Velmi rychle se adaptoval,“ chválil po utkání výkon Fina trenér Brian Priske.

Šílený začátek, pak vyrovnávací trefa

Vše ale není tak růžové, jak se může na první pohled zdát. Jen během prvních dvou minut nezachytil Kaan Kairinen ve vlastní šestnáctce náběh hned tří hráčů. Pramenila z toho velká šance Žitného, kterou vychytal Kovář a po chvíli i vedoucí gól Mladé Boleslavi. Před ním Fin opět nepokryl Žitného a když jeho střelu zblokoval Čvančara, odkopl míč hodně nedůrazně. Po chvilce se pak Kairinen rehabilitoval vyrovnávací trefou.

iZdroj fotografie: AC Sparta Praha

Další gól mohl přidat finský záložník v 70. minutě, tentokrát ale jeho pumelici vyškrábl Mikulec na roh. V 95. minutě pak Kaan Kairinen krásně nahrál na čtvrtou trefu Minchevovi. „Je pravda, že branku dal, měl tam další krásnou střelu a jednu nádhernou gólovou přihrávku, to vyřešil kouzelně,“ řekl v O2TV trenér Zdeněk Ščasný. Na výkonu Fina ale viděl i dost rezerv.

Pan fotbalista, ale ta defenziva…

„Měl jsem zprávy, že to není moc pracovitý hráč, žádný sprinter a to se potvrdilo. Přiznám se, že jsem čekal víc,“ podotkl Ščasný a přirovnal Kairinena k Bořkovi Dočkalovi. „Bylo mu vyčítáno, že nemá rychlost a soubojovost. Kairinen je podobný typ, fotbalově vynikající, ale nezapojoval se moc do rozehrávky. Spartě dělal velký problém presink Mladé Boleslavi a to jak při založení, tak ve středu hřiště, tam bych od něho čekal víc,“ doplnil kouč, který v minulosti Spartu dovedl ke dvěma titulům.

Celkově Zdeněk Ščasný nechtěl Kaana Kairinena příliš kritizovat. Souhlasím s tím, že byl hodně vidět v útočné fázi. Byl nesmírně efektivní, tam se mi líbil, ale nechme mu víc zápasů, protože to bylo vlastně jeho první vystoupení a bylo by hodně přísné ho hodnotit po prvním zápase,“ dodal pětašedesátiletý trenér. V příštím kole čeká Spartu derby na hřišti čtvrtých Bohemians a tento duel určitě odhalí ještě více přínos nebo slabiny Kairinena.

Bude Kairinen pro Spartu platnější, než byl Bořek Dočkal?