José Mourinho přemítá nad svou bohatou trenérskou kariérou

i Zdroj fotografie: telegraph.co.uk
                   

Portugalský trenér José Mourinho dělí fanoušky kvalitního fotbalu na dva tábory. Jedni jeho osobitý styl a vystupování milují, druzí mu naopak nemohou přijít na jméno a považují jej za arogantního náfuku. I ten nejzarytější odpůrce ovšem musí přiznat, že patří k vůbec nejúspěšnějším mužům ve svém oboru. Měřit se s ním v současné době může snad jen Jurgen Klopp nebo Pep Guardiola. Ani jeden z nich ovšem nedokázal získat titul se svým týmem ve třech velkých evropských soutěžích. To sám Mourinho považuje za svůj životní úspěch. V rozhovoru pro španělský deník Marca pak přišla řeč také na současnou situaci kolem pandemie koronaviru a nucené fotbalové pauzy.

Mourinho si vždy přál vstoupit do fotbalové historie

Sedmapadesátiletý Portugalec José Mário dos Santos Félix Mourinho se od roku 2000 věnuje trenérské činnosti a nutno podotknout, že za tu dobu stihl dosáhnout nebývalých úspěchů. Vezměme to pěkně popořádku. Nejprve dvakrát zvítězil v domácí soutěži jako vůdce FC Porto, posléze třikrát dominoval v Premier League coby lodivod londýnské Chelsea, s Interem Milán na vrchol Serie A vystoupal dvakrát a jednou také obdržel korunu vítěze s Realem Madrid. Do toho samozřejmě musíme započítat také dva tituly Ligy mistrů a velké množství pohárů z méně sledovaných soutěží.

Co by sám slavný kouč, který momentálně hájí barvy Tottenhamu Hotspurs, označil za svůj vrchol kariéry? Je pravda, že hledat nejlepší moment je vzhledem k dlouhému seznamu dílčích úspěchů velice obtížné. Mourinho nicméně v rozhovoru pro španělský deník Marca vyzdvihl především titul s Bílým baletem, který převzal v poměrně složitém období, kdy konkurenční Barcelona jednoznačně dominovala celému světu.

Dále pak zmínil, že jako jediný trenér na světě vyhrál ligu ve všech třech nejlepších evropských soutěží. Přesně takový zápis do historie si dle svých slov od útlého dětství přál a proto ho těší, že jeho jméno snad nebude zapomenuto.

Koronavirus přidělává Mourinhovi vrásky

iZdroj fotografie: bbc.co.uk

Fotbalové soutěže po celém světě se kvůli pandemii nového typu koronaviru zastavili a ačkoli už na veřejnost začínají probublávat smělé plány na jejich opětovný start, nikdo zatím ještě nedokáže říci, kdy k tomu konkrétně dojde. Epidemiologové jsou totiž v otázkách veřejného ohrožení poměrně obezřetní, aby se neopakoval scénář z předchozích měsíců. Pokud by se zápasy skutečně vrátily, bude tak učiněno pouze za dodržování přísných opatření a navíc bez diváků. José Mourinho si takový scénář dokáže představit a přiznává, že mu fotbal už proklatě chybí:

„Fotbal mi už opravdu schází. Nucenou pauzu nyní využívám alespoň ke studiu ostatních týmů.Pokud by se nám podařilo dohrát tuto sezóny, byl by to jasný signál pro společnost, že situace není tak zlá, jak se na první pohled může zdát. I kdyby se hrálo před prázdnými tribunami, diváci budou sedět u televizních obrazovek, takže nikdy nebudeme úplně sami.“

Diskuze Vstoupit do diskuze
148 lidí právě čte
Autor článku

Matěj Pokorný

Zobrazit další články