Jihlava dál bojuje s mocností, žádá novou baráž

                   

Fotbalový ročník Fortuna ligy sice již před pár dny definitivně skočil, ostré debaty mezi vedením soutěže a jednotlivými kluby ovšem nikoli. Nejhlasitějším kritikem českých poměrů je FC Vysočina Jihlava, jejíž sen o postupu mezi tuzemskou elitu se rozplynul během baráže s Karvinou. Ačkoli si hráči týmu nepočínali zrovna nejlépe, představitelé klubu se domnívají, že hlavní vinu na neúspěšném tažení nesou rozhodčí. Cítí se být poškozeni natolik, že dokonce volají po opakování barážových duelů, což je podle nich jediná spravedlivá cesta k nápravě. Jaké odezvy se jim dostalo a kolik šancí na úspěch vlastně mají?

Hlavní rozhodčí byli potrestáni, to ale nestačí

Vysočina Jihlava se cítí být poškozena právem. Tak rozhodly nejen oči pozorných diváků u televizních obrazovek, ale také samotná Komise rozhodčích FAČR. Oba hlavní sudí, kteří se v důležitých zápasech dopustili fatálních chyb, byli vyřazeni z listiny arbitrů pro následující sezónu. Jejich asistentům ovšem žádné tresty vyměřeny nebyly, což je první z věcí, které vedení Jihlavy vadí. Představitelé klubu si dále myslí, že je postup komise opředen řadou pochybností a snaží se problém bagatelizovat, i když je natolik závažný, že si podle nich zasluhuje opakování daných utkání. S tím ale nesouhlasí Ligová fotbalová asociace, která namítá, že soutěžní řád takovýto „restart“ jednoduše nedovoluje.

Martina Nenadála a Milana Matějčka sice stihl trest, nicméně Jihlava je přesvědčena, že svůj díl zodpovědnosti by měla přijmout také Komise rozhodčích, což se zatím nestalo. Své rozhořčení nad pokračováním této kauzy vyjádřil klub na sociálních sítích následovně:

„Z pohledu našeho klubu však komise rozhodčích obětovala oba rozhodčí (asistentů obou utkání se opatření nijak nedotklo) na časově nespecifikovanou dobu (půl roku, rok?) a pouze na oko celý problém vyřešila. Pro náš klub však zcela neuspokojivě, když si lze jen stěží představit, že třetí den po skončení baráže mohla komise provést jakékoliv hlubší šetření obou duelů.“

Ani opakovaná výstraha během baráže nestačila

Vysočina se ohání zejména tím, že již po prvním utkání s Karvinou apelovala na vedení soutěže, aby zajistila regulérnost souboje dalšího. Předseda komise Chovanec sice ujistil klub, že se opravdu nemá čeho bát, jenže všichni víme, jak to nakonec dopadlo. Vzdor Jihlavy je zcela oprávněný a volání po opakované baráži jakbysmet. Jenže v cestě jí stojí pravidla soutěže, přes které prostě nejede vlak. Žádný zápas podle nich opakovat nelze, takže ať už budou její představitelé volat sebehlasitěji, na 99 % se příznivé odezvy nedočkají.

Budiž tedy události ze závěru tohoto ročníku výstrahou pro roky následující a doufejme, že se k výzvě Jihlavy připojí i další kluby, aby už fotbal v našich vodách nevrhal na sport jako takový stín. To je ostatně i cílem Vysočiny, která na sítích dále napsala:

„Náš klub bude iniciovat setkání majitelů klubů a bude iniciovat kroky směrem k řešení vznesených otázek týkajících se komise rozhodčích a její práce. Současně chceme debatovat o krocích k zajištění nezávislosti komise a posílení kontroly klubů nad její nezávislostí (viz. například člen komise, který deleguje rozhodčí, by mohl být navržen kluby apod.).“

Foto: thepearlpress.me

Diskuze Vstoupit do diskuze
132 lidí právě čte
Autor článku

Matěj Pokorný

Zobrazit další články