Je třetím nejlepším střelcem Sampdorie, učil se od Batistuty. Kokainová aféra zastavila jeho kariéru na 12 let

Nejeden fotbalový nadšenec měl vylepený jeho plakát, přesto na dlouhých dvanáct let zmizel z fotbalové mapy. Třetí nejlepší střelec v historii italské Sampdorie Janov Franscesco Flachi se po dlouhém trestu vrací na fotbalové trávníky, v šestačtyřiceti chce dohrát svou fotbalovou kariéru za klub z páté ligy.

i Zdroj fotografie: UC Sampdoria
                   

Odchovanec italské Fiorentiny, který nastupoval za italskou mládežnickou reprezentaci, zasáhnul poprvé do seniorského fotbalu právě ve fialových barvách. Několik let rostl po boku legendárního kanonýra Gabriela Batistuty, ve svých čtyřiadvaceti pak zamířil do tehdy druholigové Sampdorie Janov. Během pouhých dvou ročníků si tamní fanoušci rychlonohého střelce zamilovali a není divu.

Flachi během čtyř ročníků zaznamenal celkem 64 branek a výrazně dopomohl svému celku k postupu do Serie A. Ani tam mu však nezvlhnul střelecký prach a pravidelně střílel dvojciferný počet branek. Přišli však i první skandály, v roce 2006 byl na dva měsíce suspendován na základě telefonických nahrávek kvůli údajnému ovlivňování zápasů. „Nikdy jsem s tím neměl nic společného a neakceptoval jsem to,“ vrací se zpětně k celé situaci pro BBC.

iZdroj: Massimo Sestini, CC BY-SA 3.0

Zlomový moment nastal ve Flachiho kariéře až v lednu 2007. Tehdy již třetí nejlepší střelec v historii Sampdorie po Robertu Mancinim a Gianlucovi Vallim měl pozitivní test na kokain a byl suspendován na další dva roky. „V ten moment jsem ztratil všechno. V Janově jsem byl idol, ještě v lednu jsem byl povolaný i do reprezentace,“ vzpomíná dnes. Po vypršení dlouhého trestu dostal šanci až ve druhé lize, kde hájil barvy Empoli a Brescii.

Návrat na trávníky však nezvládnul. „Mentálně už jsem byl úplně jiný člověk. Znovu jsem do toho spadl,“ přiznává Flachi, který měl v prosinci 2009 další opakovaný trest za užívání bílého prášku. Italská fotbalová federace rozhodla jasně a hříšník si odnesl od disciplinární komise dvanáctiletý trest.

iZdroj: Massimo Sestini, CC BY-SA 3.0

Ten vypršel až nyní. Dnes má šestačtyřicetiletý fotbalista za sebou náročný boj a je připravený se vrátit na fotbalové trávníky. Jeho novým působištěm bude tým Signa 1914, který hraje pátou nejvyšší italskou soutěž. „Na hřišti jsem nebyl dvanáct let, ale miluju fotbal. Žiju pro ty emoce, které mi nesmírně chyběly. Začínám se připravovat a mám stejné pocity, jako když jsem hrával kdysi,“ přiznal pro BBC.

„Pozornost a tlak už jsou jiné, ale některé fotbalové aspekty jako například život kabiny zůstávají. Vím, že jsem udělal chybu. Tvrdě jsem za ni zaplatil. Nejsem už tak rychlý jako kdysi, ale věřím, že najdu svoji roli v týmu a pomůžu dalším v tom, aby si věřili. Chci, aby i oni pochopili jak je fotbal krásný a nepřišli o něj tak jako já,“ zakončil.

Zdroj: bbc.com, larepublicca.it, correire.tv

Diskuze Vstoupit do diskuze
86 lidí právě čte
Autor článku

Tobiáš Cimrman

Zobrazit další články