Jak moc (ne)reálné je spojení Pavla Vrby a Sparty?

                   

Ligová nadstavba bude sice ještě v příštím týdnu pokračovat, nicméně už nemůže přinést žádné překvapení v rámci konečné tabulky. O celkovém vítězi je již definitivně rozhodnuto a FC Viktoria Plzeň pod vedením úřadujícího nejlepšího trenéra roku Pavla Vrby titul nakonec obhájit nedokáže. V kuloárech se během posledních dnů začaly objevovat spekulace o tom, že by se velezkušený lodivod Západočechů mohl po sezóně stěhovat. Kam? K jednomu z největších plzeňských rivalů – Spartě. Sám Vrba se však dosud konkrétní odpovědi vyhýbá. Může být na těchto dohadech alespoň zrnko pravdy? A co všechno hovoří proti?

Plzeň si strůjce svých úspěchů hýčká

První a zcela logický argument, proč Vrba nejspíš neodejde, je, že mu vedení klubu v čele Adolfem Šádkem nabízí ty nejlepší možné podmínky. V hodně věcech má naprosto volnou ruku a podobně jistou pozici nezastává snad žádný trenér v tuzemských vodách. V Plzni jsou si všichni dobře vědomi, že nebýt kouče se zkušenostmi z reprezentace, žádná zlatá éra by se nejspíš neodehrála. Ačkoli se letos Západočechům nepodařilo získat ani jednu trofej a v evropských pohárech nepředváděli fotbal, na který jsme od nich byli v minulosti zvyklí, Vrbovo postavením to nijak zásadně neotřáslo.

Pokud by odešel k Pražanům, dočkal by se nevole obou fandovských táborů

Mezi fanoušky Sparty a Viktorie to dlouhodobě vře, což pravidelně potvrzuje atmosféra na stadionech při vzájemných utkáních. Právě proto by přesun Pavla Vrby do Prahy mohl vzbudit vlnu kritiky napříč oběma tábory. Z dřívějška si jistě pamatujeme, jak špatně nesli podporovatelé Plzeňanů příchod Petra Jiráčka, kdysi jednoho z nejlepších viktoriánských fotbalistů, právě do Sparty. Dočkal se mnoha nenávistných komentářů na sociálních sítích a schytal to také přímo na stadionu. V případě Pavla Vrby by tomu pravděpodobně nebylo jinak. Stejně tak by příznivci Pražanů neunesli, kdyby je do nové sezóny vedl kouč, který se stal ikonou jejich druhého největšího úhlavního nepřítele.

Ani angažmá Pavla Vrby by Spartě štěstí nepřineslo

V pražské Spartě se za poslední roky vystřídalo opravdu velké množství trenérů. Ani jeden ovšem nevydržel déle než deset měsíců. Je tedy jasné, že problémy, s nimiž se klub aktuálně potýká, nepramení pouze ze špatných rozhodnutí koučů. Andrea Stramaccioni, Pavel Hapal, Zdeněk Ščasný (dvakrát) a momentálně Michal Horňák to vážně neměli jednoduché a ani jeden nedokázal slavný celek nabytý drahými posilami nakopnout k lepším výkonům. Těžko se dá očekávat, že právě další změna na trenérské pozici přinese zázrak. Sparta jednoduše potřebuje projít akutní čistkou, po níž se teprve může soustředit na hledání kvalitního kouče, který by stejně jako jeho předchůdci po pár měsících nevyhořel.

„Křéťa“ ještě nevolal

Ačkoli se Pavel Vrba na tiskové konferenci po zápase s Libercem vytasil s vtipnou scénkou, kdy novinářům předvedl falešný hovor s majitelem Sparty Danielem Křetínským, tak podle dostupných informací žádná podobná debata mezi oběma muži dosud neproběhla – alespoň zatím.

Foto: f-arena.com

Diskuze Vstoupit do diskuze
94 lidí právě čte
Autor článku

Matěj Pokorný

Zobrazit další články