Italský klenot z Interu měl být ve Slavii hvězdou. Co zastavilo jeho kariéru?

V dresu pražské Slavie byl zjevením a hned při premiéře v základní sestavě vstřelil gól. Proč se nakonec italský mladík z Interu Milán nedokázal v Edenu prosadit?

i Zdroj fotografie: SK Slavia Praha
                   

Pražská Slavia se v létě 2008 těšila z mistrovského titulu a připravovala se na další štaci v Lize mistrů. Trenér Karel Jarolím nechtěl spolu s vedením nechat nic náhodě. Do nově otevřeného Edenu proto dorazila řada posil, včetně dvou hráčů z italského Interu Milán. Sešívaní získali na hostování hned dvojici talentovaných mladíků v podobě Tunisana Tijaniho Belaida a Itala Gianlucy Litteriho.

Jenže zatímco první jmenovaný se dokázal v Edenu prosadit, stal se bez nadsázky miláčkem fanoušků a čekala ho velká kariéra, druhý nedokázal své přednosti naplno projevit. O dvacetiletého útočníka přitom Slavia stála ještě výrazněji než o Tunisana. „Ústně jsme na všem s italskými partnery dohodnuti. Schází jen parafa. Koncem týdne by se měl italský mladík skutečně objevit v našem kádru,“ těšilo tehdy šéfa klubu Petra Doležala.

iZdroj fotografie: Tutto Calcio

Věřil, že se Ital dokáže v kádru sešívaných prosadit i přes absenci zkušeností. „Je mu dvacet. Zatím hraje za juniorku Interu, protože prosadit se v tak mladém věku do kádru prvního mužstva je velice těžké. Ale v nejvyšší italské juniorské soutěži nastřílel patnáct gólů, takže by mohl být přínosem. I trenérovi Jarolímovi, který ho zatím viděl na videu, se zamlouvá,“ uvedl tehdy Doležal na adresu rychlonohého mladíka, který se prezentoval mrštností a tahem na branku.

Zranění zastavilo jeho vzestup

Litteri se v Edenu dlouho aklimatizoval, přesto dostal v osmém kole šanci nastoupit v základní sestavě. Tu využil, odehrál 77 minut a svou brankou přispěl k vítězství proti olomoucké Sigmě 3:0. Trenéru Karlu Jarolímovi se jeho výkon natolik zalíbil, že Ital dostal šanci i v důležitém utkání poháru UEFA proti Vaslui. A opět v základní sestavě. Jenže v rumunské metropoli se Litteri hned po deseti minutách zranil a doktoři mu oznámili špatnou zprávu.

Vazy v koleni jej odstavily na několik dlouhých měsíců. Litteriho hostování tak skončilo s pouhými dvěma ligovými a jedním pohárovým startem na kontě. Posléze útočník nedokázal svůj potenciál naplňovat a putoval po hostováních v nižších italských soutěžích. Dnes čtyřiatřicetiletý kanonýr působí ve čtvrté italské lize a na časy v sešívaném dresu jen s úsměvem vzpomíná.

Litteri: Kdyby nepřišlo zranění, mohlo to být lepší

Byl jsem hodně mladý a musím říct, že jsem v té době hrál opravdu dobře. Slavii jsem si vybral, protože jsem si chtěl vyzkoušet zahraniční angažmá a Slavia mi přišla v té době jako nejlepší volba,“ komentoval před časem pro Ruik. „Kdyby mě nepotkalo tohle zranění, tak pravděpodobně mohla být moje kariéra lepší. Ale to už nezjistíme, takže to je jedno,“ zakončil.

Vzpomínáte si na první sezónu pražské Slavie v nově otevřeném Edenu?

Diskuze Vstoupit do diskuze
60 lidí právě čte
Autor článku

Tobiáš Cimrman

Zobrazit další články