Měsíční půst v rámci islámského svátku ramadán čeká mimo dvě miliardy muslimů také hvězdné fotbalisty z anglické Premier League.
Před několika dny započal nejsvětější měsíc islámského kalendáře nazývaný ramadán. Dvě miliardy muslimů včetně řady sportovců se tak od svítání do západu slunce zdrží konzumování jakýchkoli pokrmů, aby očistili své tělo a duši. A výjimkou nejsou ani vrcholoví fotbalisté nastupující v anglické Premier League včetně hvězd Liverpoolu Mohameda Salaha a Sadia Maného, které čeká nejdůležitější zápas sezóny proti Manchesteru City.
Trenér Liverpoolu Jurgen Klopp již v minulosti několikrát zdůraznil, že o tom, jakým způsobem budou jeho hráči islámský svátek dodržovat nebude informovat vzhledem k tomu, že náboženství je soukromou záležitostí. Nesmí však podle něj ovlivnit výkony na hřišti. O to, aby sportovní vrcholy muslimských hráčů v Premier League neutrpěly se stará organizace Muslimští kaplani pro sport (MCS), která zajišťuje hráčskou podporu v průběhu nejsvětějšího měsíce.
Její služby využívá řada ostrovních klubů včetně Manchesteru City a Liverpoolu. „Trenéři jako Pep Guardiola nebo Jurgen Klopp vynikají tím, že jsou progresivní a myslí dopředu. Proto jsem rád, že se naše spolupráce v uplynulých ročnících stále zlepšuje,“ přiznává šéf organizace Ismail Bhamji pro BBC Sport. Právě proto by divák na hřišti v uplynulých letech nepoznal výrazné rozdíl mezi výkony Salaha nebo Maného v období náročného půstu.
Bhamji: Diskutujeme s hráči o výjímkách
„Ačkoli pro sportovce neexistuje žádné islámské nařízení, poskytujeme jim rady, jak mohou půst dodržovat. diskutujeme o tom, zda mají nárok na výjimky, například když cestují nebo jsou nemocní,“ nastiňuje šéf organizace Ismail Bhamji pro BBC Sport. Podle něj se zároveň liší způsob praktikování ramadánu vzhledem k původu jednotlivých sportovců. „Muslimští fotbalisté pocházejí z různých prostředí,“ uvádí.
„My musíme najít řešení, která by všem umožnila praktikovat jejich víru,“ dodává s tím, že cílem je minimální dopad na výkonnostní stránku věci. Podle Bhamjiho však lze půst přerušit a odložit jen za určitých zvláštních okolností. „Jeden z klubů Premier League mě žádal, abych promluvil s muslimským hráčem a on si odložil půst během ramadánu. Z hlediska islámu na to však neměl nárok, protože musí splnit jasně dané podmínky,“ pokračuje.
„Bylo náročné vedoucím představitelům klubu upřímně říct jaká je realita,“ dodává Bhamji, jehož organizace se tématem zabývá od roku 2014.