Hvězdě Man City alkohol a drogy zruinovaly kariéru. Pil jsem i před tréninky, vzpomíná

Za Manchester City debutoval již v sedmnácti, za svůj mateřský nastoupil k více než stovce zápasů. Přesto jeho kariéra skončila předčasně až ve čtvrté lize.

i Zdroj fotografie: Manchester City FC
                   

Patřil k nejzářnějším produktům akademie anglického Manchesteru City. Dnes čtyřiačtyřicetiletý záložník Jeff Whitley nastoupil za svůj mateřský klub poprvé již v sedmnácti letech a zářil. Netrvalo dlouho a stal se jednou z opor svého mužstva. Nastupoval také za severoirský národní tým a zdálo se, že má před sebou zářnou budoucnost. Přesto skončil s kariérou v pouhých devětadvaceti letech po krátké epizodě ve čtvrté anglické lize.

Jeho příběh je důkazem, že jen talent k úspěchu nestačí. Právě fotbalového umu měl důrazný a kreativní středopolař na rozdávání. Manchester City se sice na přelomu tisíciletí trápil na rozmezí první a druhé nejvyšší soutěže, Whitley v jeho kádru vynikal. Mezi lety 1999 až 2001 nastoupil za svůj klub k více než osmi desítkám utkání, než vypadl ze sestavy a putoval po hostováních. Tehdy pomalu započal jeho velký kariérní pád.

Severní Ir totiž postupně nacházel stále výraznější zálibu v alkoholu, která začala jeho kariéru výrazně narušovat. Za Sunderland a Cardiff sice zvládnul odehrát tři kompletní ročníky, bylo však znát, že jeho výkonnost uvadá. Jak sám přiznal dostal se do fáze, kdy potřeboval drink před každou tréninkovou jednotkou. „Pití mi přímo před mýma očima ničilo život. Teprve když se člověk dostane na dno, začne s tím něco dělat,“ vzpomíná pro Expressandstar.

Whitley: Všichni věděli, že mám problém

Poslední kapkou bylo léto 2007, kdy Whitley hostoval ve čtvrté anglické lize. Po kombinaci alkoholu a kokainu tehdy několik dní nespal, ani nejedl. „Všichni už tehdy věděli, že mám problém. Já jsem si myslel, že to zvládám, ale všichni ostatní to viděli. V hlavě mi zněly různé hlasy a z mojí hlavy se stalo opravdu děsivé místo,“ vzpomíná s tím, že tehdy musel předčasně ukončit kariéru a za pomoci přátel z fotbalového prostředí vyhledal odbornou pomoc.

iZdroj fotografie: Manchester City FC

Pití mě tehdy bavilo víc než samotný fotbal. Když pití nezabíralo, vyhledával jsem různé drogy. Umíral jsem. Moje tělo už dál nemohlo pokračovat, nedokázalo takový nápor snést,“ dodává s odkazem na měsíční léčbu, kterou podstoupil po svých devětadvacátých narozeninách. Někdejší nadějný záložník Manchester City tehdy musel svou fotbalovou pouť nadobro ukončit a věnovat se návratu k běžnému životu.

Dnes pomáhá fotbalistům v problémech

Po návratu z léčebny se stal prodejcem ojetých aut, kde využíval své výřečnosti. „Hned druhý den jsem v práci prodal dvě auta. Dal jsem do toho všechno a pomohlo mi i to, že někteří lidé mě poznávali z fotbalových trávníků,“ vzpomíná s úsměvem. Cestu k profesionálnímu fotbalu si přesto dokázal najít. Vystudoval trenérskou licenci a pomáhal druholigovému anglickému Morecambe. Dnes pracuje jako jeden z ředitelů v PFA, tedy organizaci sdružující profesionální anglické fotbalisty.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Jeho cílem je pomáhat mladým fotbalistům tak, aby se nedostali do alkoholové spirály tak, jako on. „Nemusí se ocitnout na dně, ani zažít velké drama. Stačí, nám zavolali nebo nám poslali zprávu. A my diskrétně zjistíme, jak jim můžeme pomoci,“ zakončuje někdejší opora Manchesteru City.

Je užívání alkoholu u fotbalistů stále velkým problémem?

Diskuze Vstoupit do diskuze
68 lidí právě čte
Autor článku

Tobiáš Cimrman

Zobrazit další články