Hrůza v Íránu! Fanynku nepustili na fotbalový zápas, na protest se upálila

i Foto: mondofutbol.com
                   

Íránem aktuálně otřásá skandál nebývalých rozměrů. Ačkoli dnes žijeme ve skutečně pokrokové době, ve všech státech světa to bohužel zatím neplatí. O tom se přesvědčil i trenér Andrea Stramaccioni, který v minulosti vedl pražskou Spartu a momentálně působí v íránském Esteghlalu. Věrná fanynka klubu chtěla své sportovní ikony sledovat přímo na stadionu, jenže ženy to v dané zemi nemají povolené. Vydala se proto zkusit své štěstí v přestrojení. Když ji ochranka odhalila, strávila tři dny ve vězení a následně byla soudem potrestána odnětím svobody na dva roky. Vinou toho se rozhodla skoncovat se životem a po vzoru Jana Palacha se přímo před stadionem upálila…

Život v Íránu není pro ženy žádný med

Sahar Chodájárí byla díky věrnosti Esteghlalu po světě známá jako Blue Girl. Se svou vášní pro fotbal se neváhala pravidelně chlubit na sociálních sítích, čímž vzbuzovala pozornost hlavně na domácí půdě, kde takovéto koníčky nejsou pro ženy vůbec běžné. Něžné pohlaví má dokonce zapovězeno vstoupit na fotbalové stadiony, které jsou určené pouze mužům. Tento zpátečnický zvyk se Sahar rozhodla porušit a na zápas svěřenců Andrea Stramaccioniho vyrazila v přestrojení za muže. Bohužel však byla při běžné kontrole odhalena ochrankou a následně strávila tři dny ve vězení. Tím ovšem její trest neskončil.

Za osobní návštěvu svého milovaného klubu stanula před soudem, kde si vyslechla zdrcující verdikt – hrozilo jí totiž odnětí svobody až na dva roky! S tím se devětadvacetiletá dívka nehodlala smířit a místo toho ještě před nástupem do věznice ukončila svůj život velmi bolestivým způsobem. Přímo před stadionem se polila hořlavinou a následně se upálila. Záchranáři ji ještě dokázali udržet při životě a převézt do nemocnic. Tam však Sahar svůj boj nakonec definitivně vzdala.

Celebrity po celém světě se bouří, život tím Sahar ale nevrátí

Bezprostředně poté, co na povrch vyplaval hrůzný příběh mladé Sahar, se známé osobnosti světových měřítek rozhodly vystoupit na protest proti íránským pravidlům, která nemají v moderním světě co dělat. Hlasitou odpůrkyní nesmyslného zákazu je zejména britská politička Rosina Allin-Khanová, která veřejně prohlásila:

„Jsem naprosto šokována tím, co se v Íránu v posledních dnech odehrálo. Fotbal a všeobecně sport má přeci odedávna spojovat společnost. Tady je však používán tak, aby segregoval ženy.“

Ke Khanové se připojil i legendární fotbalový útočník Gary Lineker, který v minulém století hrával za Leicester, Everton, Barcelonu či Tottenham Spurs. Ten zas apeluje na organizaci FIFA, aby s poměry v Íránu konečně něco udělala, protože situace už je dále neúnosná. Jenže málokdo ví, že FIFA už v této věci s Íránem jednala. Stát z Přední Asie dostal ultimátum, že ženy musejí mít nejdéle do konce letošního srpna povolen vstup na stadiony. Jenže ke změně zatím bohužel nedošlo.

Phillip Luther z Amnesty International přesto nadále doufá, že Sahařina smrt nebyla zbytečná a povede ke zlepšení poměrů v Íránu. Nikdo si totiž určitě nepřeje další tragédie, které by budoucnost mohla přinést…

Foto: mondofutbol.com

Diskuze Vstoupit do diskuze
67 lidí právě čte
Autor článku

Matěj Pokorný

Zobrazit další články