Hořkosladké loučení Petra Čecha, vysoká prohra mu ale náladu nezkazila

Legendární český brankář Petr Čech má za sebou úplně poslední utkání své profesionální sportovní kariéry. Finále Evropské ligy v Baku, hlavním městě Ázerbajdžánu, pro něj bylo v mnoha ohledech specifické. Nejen, že definitivně uzavřel svou fotbalovou pouť, ještě k tomu si zahrál proti týmu, v němž dlouhá léta plnil úlohu strážce svatyně a dosáhl hned několika významných úspěchů. Arsenal na Chelsea nakonec nestačil a prohrál vysoko 4:1. Čech tak přihlížel, jak jeho bývalý zaměstnavatel pozvedá nad hlavu prestižní pohár teprve podruhé v historii klubu. S jakými pocity se po skončení utkání svěřil novinářům?

Druhý poločas ostře sledovaného zápasu přinesl skvělou podívanou

Všichni diváci na Olympijském stadionu i u televizních obrazovek si museli během druhého poločasu finále Evropské ligy mezi Arsenalem a Chelsea přijít na své. Zatímco dějství první nepřineslo prakticky žádnou vážnější akci, od 49. minuty fotbalisté anglických velikánů skórovali hned pětkrát. Bohužel většinu balónů musel lovit ze sítě Petr Čech ve službách Kanonýrů. V rozmezí šestnácti minut jej překonali Oliver Giroud, Pedro Rodríguez a následně z penalty Eden Hazard. Prvně jmenovaný ještě před časem hrával právě v Arsenalu a svému bývalému klubu se tak „pomstil“ za to, že jej pustil hledat štěstí jinde.

V 69. minutě sice rozdíl na výsledkové tabuli snížil střídající Alex Iwobi, nicméně Chelsea si náskok pohlídala a po krátké chvíli navíc zvýšila vedení po další trefě Edena Hazarda. Ten mohl v úplném závěru zkompletovat hattrick, ale český brankář byl na jeho pokus připravený. Jedni se radovali, druzí odcházeli zklamaní. Jedním z nejsmutnějších mužů zápasu byl bezesporu Petr Čech, který si ve skrytu duše přál zakončit kariéru vítězstvím, které by navíc dopomohlo tuzemské Spartě Praha, aby v příští sezóně mohla naskočit rovnou do základní skupiny Evropské ligy.

Čecha prohra mrzela, nicméně neházel flintu do žita

Petr Čech sice určitě na první pohled cítil obrovské zklamání, nicméně z jeho vyjádření jasně plyne, že je na své poslední vystoupení hrdý a bere finálový neúspěch sportovně:

„Prohrát finále je velké zklamání, obzvlášť, když šlo o můj poslední zápas v kariéře. Chcete skončit na vrcholu. Prožil jsem ale úžasnou kariéru. Asi nelze mít vše. Jsem hrdý na sebe i na svůj výkon, protože když hrajete poslední zápas v kariéře ve finále, je kolem toho hodně tlaku i spekulací.“

Poslední minuty rozhovoru již dokončil v pozitivním duchu, kdy pochválil tvrdou práci sebe i svých spoluhráčů a zároveň dodal:

„Mohu se ohlédnout zpátky bez výčitek, kromě faktu, že jsme celý rok tak tvrdě makali a nakonec za to nic nedostali. Myslím si, že tohle si mužstvo nezasloužilo. Ale věřím, že se tenhle tým za rok vrátí silnější.“

Ačkoli je možná Čechova slova potvrdí a tým se skutečně vrátí silnější, bohužel už se v něm český rodák neobjeví. Nám nezbývá nic jiného, než popřát dnes už bývalému brankáři hodně štěstí do budoucna a poděkovat na mnoho krásných vzpomínek, které nám po něm zůstanou už navždy.