Hlavičky jen pěnovým míčem. Akademie Ajaxu při trénincích bojuje proti demenci

(zdroj fotografie: Globe Media/Reuters)

Mládežnická akademie slavného Ajaxu Amsterdam se rozhodla k netradičnímu kroku. Jedna z nejproslulejší fotbalových institucí přestává k tréninku hlaviček používat tradiční míče, od nynějška budou tak mladé klenoty holandského klubu k těmto účelům užívat jen pěnové míče. Fotbalové osobnosti se o osvětu na poli hlavičkování snaží dlouhodobě, podle výzkumů totiž zvyšuje v pozdějším věku možnost demence.

Nedávno zesnulá legenda Manchesteru United Nobby Stiles nebo jeden z nejlepších záložníků, kteří kdy běhali po světových trávnících Sir Bobby Charlton. Oba slavní angličtí fotbalisté v pokročilém věku bojovali, respektive bojují právě s demencí, stejně jako desítky dalších fotbalových osobností. I proto řada z nich vyzvala ke snížení tréninkových dávek hlavičkování, někteří dokonce chtějí prvek ze hry odstranit úplně.

Manchester United po PSG čeká Lipsko. (zdroj fotografie: Globe Media/Reuters)

„Jakožto bývalého fotbalistu, který stárne je to něco, co mě velmi znepokojuje. Je hrozné vidět, jak velké množství fotbaistů je tímto zasaženo,“ řekl před nedávnem bývalý hráč Tottenhamu, Leicesteru nebo Barcelony Gary Lineker. „Ty procenta jsou závratně vyšší než u běžné populace, proto je těžké nespojit si, že opakovnané hlavičkování v mladém věku prokazatelně může způsobit demenci,“ dodal.

I proto bývalý záložník Norwiche Chris Sutton rozjel masivní kampaň proti tvrdých trénincích hlaviček. „Za 15 až 20 let bude moje generace fotbalistů hromadně trpět demencí,“ uvedl. Jeho snahu podpořil i právě Lineker. „Kampaň Chrise Suttona proti přemrštěnému hlavičkování na trénincích mi dává smysl,“ uvedl.

Ajax Amsterdam se nyní k tomuto kroku, který již praktikují i další holandské kluby PSV Eidhoven nebo Feyenoord, připojil. Mladí fotbalisté od 8 do 12 let budou trénovat hlavičky jen s pěnovými míči. „Budeme monitorovat vědecký výzkum v této oblasti,“ řekl jeden z šéfů akademie pro holandský deník Trouw.

Vladimír Coufal (vlevo) v souboji s Raheemem Sterlingem z Manchesteru City. (zdroj fotografie: Globe Media/Reuters)

„Opravdu nepotřebujete tvrdě na dosažení hlaviček trénovat, buď máte míč nebo nemáte. Není důležité to naustále na trénincích opakovat, to je jasné, proto si myslím, že i toto může budoucím fotbalistům pomoci,“ tvrdí Lineker.