Historicky nejhorší přestup Sparty. Posila z Premier League za 15 miliónů nastoupila jen dvakrát

(zdroj fotografie: Globe Media/Reuters)

Patnáct miliónu. Takovou částku vysázela na podzim pražská Sparta, která útočila na evropské poháry, za posilu z anglické Premier League. Celý přestup z Blackburnu Rovers byl zkompletován do čtyřiadvaceti hodin, načež vedení klubu na Letné slavnostně představovali německého křídelníka Sergia Petera. Jeho angažmá však nejen, že se nepovedlo, ale dodnes je mnohými fanoušky považováno za nejhorší sparťanský přestup všech dob.

Rodák z Mannheimu měl za sebou v dvaadvaceti dobře nastartovanou kariéru. Již v mládeži se přesunul do anglického Blackburnu Rovers, který tou dobou válel v Premier League. Zkusil si formou hostováni i hostování v belgickém Cercle Bruggy. Za Blackburn však nastupoval jen zřídkakdy, zejména v ligových pohárech a proto s rozhodl pro odchod. Druhý lednový den pak podepisuje smlouvu v pražské Spartě, která jej představuje jako hvězdnou posilu.

První problémy nastaly však hned několik týdnů po přestupu. „Dva měsíce po mém příchodu jsme letěli na tréninkový kemp do Hongkongu. Cítil jsem se dobře, ale ve Spartě po mně chtěli, abych shodil pět kilo. Přitom jsem vážil stejně, jako když jsem nastupoval v Blackburnu,“ popisoval Peter pro server fussball.de. Německý křídelník však svolil a během pouhých dvou týdnů měl téměř deset kilo méně.

„Byl jsem úplně vyřízený. Cestou zpátky jsem v letadle zkolaboval,“ vzpomíná. Když se měl vrátit zpět na trénink za spoluhráči, dolehla na něj úzkost. „Z ničeho nic jsem nemohl dýchat, byl jsem vyděšený k smrti. Na dva týdny jsem musel zpátky do nemocnice,“ přiznává. Právě dva nepříjemné zážitky, spojené s Letenským klubem, vidí s odstupem Peter jako zásadní.

„Po těch dvou kolapsech na mě dolehly úzkostné stavy. Zavřel jsem se doma a nejraději bych vůbec nevycházel. Musel jsem mít pořád okolo někoho z rodiny, abych se úplně nezlomil. Byl jsem pořád u doktorů, psychologové mi dělali hodně testů,“ přiznává. Už nikdy pro něj fotbal nebyl takovým, jako dříve. Za Spartu nastoupil jen na poločas proti Viktorii Žižkov a deset závěrečných minut proti Baníku Ostrava. Více ne.

Start letní přípravy jej totiž nezastihnul v dobré formě, podle generálního manažera Josefa Chovance neplnil tréninkové plány a klub se s patnáctimiliónovou posilou z Anglie rozhodl ukončit spolupráci. „Oznámili mi, že se mnou chtějí ukončit smlouvu, což mě rozhodilo ještě víc. Už jsem vůbec nechtěl hrát fotbal,“ vzpomíná Peter, který na rok ukončil kariéru. K fotbalu se vrátil až v létě 2010 v dresu německého SpVgg Neckarelz, hrajícího pátou ligu.

Poté zamířil až do sedmé nejvyšší soutěže, kde hrál za Bürstadt, ale ani tam mu pšenka nekvetla. A tak zamířil ještě o stupínek níže, do osmiligového TuS Rüssingen. Právě tam v zimě 2016 ve svých třiceti letech definitivně ukončil svou fotbalovou kariéru. Na jakém postup dnes Sergio Peter pracuje je záhadou, faktem však zůstává, že sparťanští fanoušci na něj nezapomenou.