Hašek o reprezentaci: Trenéra z ní v Česku vždy vyženou. V dobrém neodcházeli ani Uhrin a Brückner. Vezme nároďák?

Kdo převezme fotbalovou reprezentaci? Jeho jméno patří mezi ta nejčastěji skloňovaná. Ivan Hašek prozradil, jestli by nabídku přijal.

i Zdroj fotografie: AC Sparta Praha
                   

Kdo převezme fotbalovou reprezentaci? Ivan Hašek patří vedle Vítězslava Lavičky, Martina Svědíka a Miroslava Koubka v médiích mezi nejčastěji skloňovaná jména. Zdroje SportyŽivě naznačily, že někteří funkcionáři mají s Haškem problém. Na druhou stranu měla na Strahově údajně zaznít i varianta s Haškem jako trenérem nároďáku v kombinaci s Pavlem Nedvědem v roli generálního manažera. K reálnému uskutečnění je ovšem hodně daleko. A jak se šedesátiletý kouč staví k možnosti převzít repre?

Zkušeností až na půdu

S trénováním má bohaté zkušenosti, Spartu koučoval z lavičky již v 37 letech a dovedl ji ke dvěma titulům. Za zmínku určitě stojí i dalších osm, které s Letenskými vybojoval během hráčské kariéry. Po odchodu z klubu jeho srdce působil například ve Francii ve Štrasburku a v St. Étienne, v japonském Vissel Kóbe a velké jméno si udělal v arabském světě. Ve Spojených Arabských Emirátech trénoval Al Wasl, Al Ahli, Al Fujairah a Emirates Club, v Saúdské Arábii vedl Al Hilál. Ivan Hašek má zkušenosti i s národními týmy. Koučoval reprezentace Kataru, Gabonu a Libanonu.

Ivan Hašek působil dva roky v pozici předsedy českého fotbalu.
i

Ivan Hašek působil i u českého nároďáku. Po zvolení předsedou ČMFS v roce 2009 nabídl místo u repre Karlovi Jarolímovi, který ji ale odmítl. Hašek tým nakonec převzal sám. I když pod jeho vedením Česko neprohrálo, pokaženou kvalifikaci na MS 2010 se již zachránit nepomohlo. Chtěl by se k trénování reprezentace vrátit? „Řekl jsem, že pro každého trenéra je nároďák vrchol. Pro mě taky,“ řekl v podcastu Red Card.

Hašek: Nikam se necpu

Konkrétněji ale nechtěl zájem komentovat. Nikam se necpu a je mi i žinantní se o tom bavit, protože jsem byl jeden z kandidátů, kdo by tam mohl být. Já Jardu Šilhavého velmi respektuji, vážím si toho, že tam vydržel pět let. Dokázal uspět, jako čtvrtfinále mistrovství Evropy, hrát nejvyšší Ligu národů, že jsme tu měli možnost vidět top týmy,“ připomněl Ivan Hašek.

Jaroslav Šilhavý byl v závěru působení u reprezentace pod velkým tlakem médií. Podobně končili i jeho předchůdci. „Když to vezmu z historie, tak všichni trenéři nároďáku odcházeli s pocitem, že je tady média rozcupují. Nepamatuji si, že by odcházel trenér od reprezentace s tím, že si ho všichni váží, zatleskají mu a řeknou díky. Všichni ho ještě vyženou. A to šli trenéři jako Uhrin, který byl vlastně vicemistr Evropy, Brückner, to jsou legendy, mega trenéři. Neodcházeli v dobrém, co se týče médií. Jardy mi bylo až líto, co se kolem toho dělo,“ poznamenal šedesátiletý trenér.

Sparta? Není o čem

Od dubna 2022 si užívá volna. Kdyby nevyšla reprezentace? Pokud by mu přišla nabídka z Letné, dlouho by se nerozmýšlel. Tak je to Sparta,“ přiznal Ivan Hašek. Dovede si ovšem představit, že by koučoval i jiné české kluby. „Uvažoval jsem o tom. V létě jsem dokonce s jedním klubem jednal, několikrát jsme se sešli,“ dodal.

Kdo by měl být příštím trenérem národního týmu?

Diskuze Vstoupit do diskuze
114 lidí právě čte
Autor článku

Jan Vildmon

Zobrazit další články