Kuchtovo jaro začíná. Kanonýr Sparty může atakovat korunu krále střelců

GLOSA: Na podzim jej zabrzdil pětizápasový distanc i hledání ideální herní tváře z pohledu pražské Sparty. Na jaře však uvidíme jiného Jana Kuchtu, který by mohl atakovat i korunu krále střelců.

i Zdroj fotografie: AC Sparta Praha
                   

Kanonýr s čichem na góly. S touto nálepkou přicházel před půlrokem do pražské Sparty reprezentační kanonýr Jan Kuchta. Šestadvacetiletý útočník měl za sebou náročný rok a půl v dresu ruského Lokomotivu Moskva a toužil po návratu domů. Nakonec se domluvil právě s celkem z Letné, který jej získal formou hostování s opcí a nabídnul mu na tuzemské poměry astronomický plat. Spekuluje se až o 1,6 milionů korun měsíčně bez bonusů.

Reprezentační útočník se přesto na podzim v rudém dresu trápil a jako celá Sparta se spíše hledal. Po hrubém faulu, kdy šlápnul na hlavu libereckého brankáře Oliviera Vliegena navíc vyfasoval pětizápasovou stopku a zbrzdil tak ideální návrat do své formy. Na první branku za Spartu si tak musel počkat až do října. Nejprve se prosadil proti Hradci Králové, posléze dvěma góly zdolal Zbrojovku Brno a připsal si trefu také proti Pardubicím.

Zkušený kanonýr tak ukázal, že jeho střelecký prach stále nezvlhnul. V případě vhodného nastartování formy je totiž schopný na své výkony pohodlně navazovat. Výhodou tak pro něj může být načasování los Sparty pro jarní část ročníku. Proti týmům jako Sigma Olomouc, Zlín, Teplice či Bohemians by totiž měl jeho důrazný styl ve vápně soupeře fungovat.

Již dříve ukázal, že je schopný sázet góly týden co týden a pokud se proti papírově slabším soupeřům bude pravidelně prosazovat, není důvod, proč by nemohl atakovat i korunu krále střelců. Klíčové duely proti Plzni a pražské Slavii navíc čekají Letenské až na konci dubna, tudíž má stále čas dostat se do ideální formy.

Aklimatizace a hra o budoucnost

Roli by mohla hrát také pokročilá aklimatizace na Letné. Trenér Brian Priske na podzim zkoušel Kuchtu využívat hned v několika herních variantách. A i přes jeho nevýrazné výkony jeho jméno skloňoval se zvýšeným potenciálem. Bývalý hráč Slovanu Liberec, Teplic, Slovácka nebo pražské Slavie navíc bude pod výrazným tlakem ohledně své budoucnosti. Pokud by na jaře na Letné střelecky neuspěl, je otazníkem, zda by Sparta měla důvod aplikovat nákladnou opci na jeho přestup.

iZdroj fotografie: AC Sparta Praha

Bez nadsázky tak hraje o své další angažmá. V opačném případě by se totiž zřejmě musel vrátit do ruského Lokomotivu, který po finanční i herní stránce nezažívá dobré časy. Po odlivu zahraničních hráčů z Ruska vinou invaze na Ukrajině je totiž až na sestupové čtrnácté příčce. A stejně jako další tamní kluby zažívá finanční recesi. V případě kvalitních výkonů tak nebojuje jen o působení na Letné, ale také o případný zájem klubu, který by byl ochotný jej z Ruska vykoupit. A to je motivace velkých rozměrů.

Dokáže Kuchta na jaře v dresu Sparty uspět?

Diskuze Vstoupit do diskuze
79 lidí právě čte
Autor článku

Radek Bardouzl

Zobrazit další články