Francouzský reprezentant ve Spartě nenadchnul. Slýchával jsem opičí skřeky, vzpomíná – SportyŽivě

Francouzský reprezentant ve Spartě nenadchnul. Slýchával jsem opičí skřeky, vzpomíná

Byl desátou posilou pražské Sparty po příchodu Andrey Strammacioniho a zejména fanoušci si od něj slibovali mnohé. Francouzský reprezentant Rio Mavuba však na Letné nastoupil jen čtrnáctkrát, po roce odešel a ve své knize si spojuje působení v Čechách zejména s rasismem.

i Zdroj fotografie: AC Sparta Praha
                   

Odchovanec francouzského Girondins Bordeaux, který dlouhá léta působil také v Lille přicházel na Letnou s pověstí vůdce. Vítěz francouzské ligy a dvou tamních pohárů totiž zdaleka nepatřil mezi neznámé tváře a jeho třináct startů za reprezentaci Francie je toho důkazem. Není proto divu, že Sparta nabídla tehdy třiatřicetiletému středopolaři tříletou smlouvu a ten se mohl těšit, jak si připíše další mistrovský titul.
Sparta je nejpopulárnějším klubem v České republice, ale už tři roky nezískala titul. Takže se to budeme snažit společně napravit a doufám, že ligu vyhrajeme,“ prohlásil v létě 2017 po podpisu smlouvy. „Je zde také možnost zahrát si základní skupinu Evropské ligy. A v neposlední řadě mě láká Praha, je to úžasné evropské hlavní město. Budeme tam společně s rodinou a moje děti se budou moci naučit dobře mluvit anglicky,“ věřil.


iZdroj fotografie: AC Sparta Praha

Zkušený záložník však zdaleka nenavázal na své výkony z Ligue 1, ve které odehrál více než čtyři stovky utkání. Hvězdný středopolař zapadal do průměru a v nesehraném kádru jen těžko mohl prokazovat své schopnosti. Po konci trenéra Stramaccioniho navíc ze sestavy úplně vypadl a jeho angažmá se pomalu blížilo ke konci. Mavuba tak proslul spíše svými bavičskými schopnostmi na sociálních sítích než výkony.

Ve Spartě vydržel jen rok, nastoupil celkem čtrnáctkrát a po konci děkoval zejména trenéru Stramaccionimu, který ho na Letnou přivedl. „Děkuji Stramaccionimu, že mě do Sparty vzal. Jsem vděčný všem spoluhráčům i fanouškům, díky kterým jsem se cítil v klubu vítaný. Já i celá moje rodina jsme si Prahu zamilovali,“ prohlásil po konci angažmá v létě 2018, kdy zároveň ukončil profesionální kariéru a zamířil do regionálního týmu Mérignac-Arlac.


iZdroj fotografie: Lille OSC

Zpětně však nevzpomínal na české fanoušky v nejlepším světle. Ve své knize totiž přiznal, že se setkal s řadou projevů rasismu. „První zápas jsme hráli proti Bohemians. V úvodu utkání zůstal ghanský útočník soupeře Benjamin Tetteh ležet zraněný před tribunou nejradikálnějších fanoušků. Část z nich hned začala dělat opičí skřeky. Šokovalo mě to,“ napsal ve své knize dnes sedmatřicetiletý fotbalový expert.

Ten nastiňuje i další okamžik, který se mu nesmazatelně zapsal do hlavy. „Kapitán nám řekl, ať jdeme pozdravit tři stovky našich fanoušků. Funguje rituál, že hráči si pak s příznivci plácnou. Ale když jsem procházel já, pět nebo šest fanoušků svou ruku stáhlo. Byl jsem překvapený. Pak přišli na řadu další hráči tmavé pleti a ti lidé udělali to samé,“ uvedl Mavuba ve svém životopisu. Je tak otázkou, zda usměvavý Francouz svého angažmá nelituje.

Zdroj: iDnes.cz, Deník Sport, Transfermarkt, Fotbalportal

Diskuze Vstoupit do diskuze
135 lidí právě čte
Zobrazit další články
Co si myslíte o článku?
4/5 (79%) 302 hlasů
Nahlásit chybu
AutoŽivě.cz
Sebevědomý řidič se pustil do konfliktu na dálnici. Brzy však zjistil, že udělal velkou chybu. Video zachytilo nemilou situaci
ArmádníZpravodaj.cz
Z-35 Heli Trener: Poslední československý vrtulník skončil neúspěchem, i přesto se nesmazatelně vepsal do historie
Události247.cz
Epidemie covidu nabírá na síle, nemocnice se plní raketovým tempem. Vláda zpřísnila opatření
VědaŽivě.cz
Proč váš nový vztah patrně skončí jako ten předchozí? Hru můžete změnit a rozbité randění spravit