Byl desátou posilou pražské Sparty po příchodu Andrey Strammacioniho a zejména fanoušci si od něj slibovali mnohé. Francouzský reprezentant Rio Mavuba však na Letné nastoupil jen čtrnáctkrát, po roce odešel a ve své knize si spojuje působení v Čechách zejména s rasismem.
Odchovanec francouzského Girondins Bordeaux, který dlouhá léta působil také v Lille přicházel na Letnou s pověstí vůdce. Vítěz francouzské ligy a dvou tamních pohárů totiž zdaleka nepatřil mezi neznámé tváře a jeho třináct startů za reprezentaci Francie je toho důkazem. Není proto divu, že Sparta nabídla tehdy třiatřicetiletému středopolaři tříletou smlouvu a ten se mohl těšit, jak si připíše další mistrovský titul.
„Sparta je nejpopulárnějším klubem v České republice, ale už tři roky nezískala titul. Takže se to budeme snažit společně napravit a doufám, že ligu vyhrajeme,“ prohlásil v létě 2017 po podpisu smlouvy. „Je zde také možnost zahrát si základní skupinu Evropské ligy. A v neposlední řadě mě láká Praha, je to úžasné evropské hlavní město. Budeme tam společně s rodinou a moje děti se budou moci naučit dobře mluvit anglicky,“ věřil.
Zkušený záložník však zdaleka nenavázal na své výkony z Ligue 1, ve které odehrál více než čtyři stovky utkání. Hvězdný středopolař zapadal do průměru a v nesehraném kádru jen těžko mohl prokazovat své schopnosti. Po konci trenéra Stramaccioniho navíc ze sestavy úplně vypadl a jeho angažmá se pomalu blížilo ke konci. Mavuba tak proslul spíše svými bavičskými schopnostmi na sociálních sítích než výkony.
Ve Spartě vydržel jen rok, nastoupil celkem čtrnáctkrát a po konci děkoval zejména trenéru Stramaccionimu, který ho na Letnou přivedl. „Děkuji Stramaccionimu, že mě do Sparty vzal. Jsem vděčný všem spoluhráčům i fanouškům, díky kterým jsem se cítil v klubu vítaný. Já i celá moje rodina jsme si Prahu zamilovali,“ prohlásil po konci angažmá v létě 2018, kdy zároveň ukončil profesionální kariéru a zamířil do regionálního týmu Mérignac-Arlac.
Zpětně však nevzpomínal na české fanoušky v nejlepším světle. Ve své knize totiž přiznal, že se setkal s řadou projevů rasismu. „První zápas jsme hráli proti Bohemians. V úvodu utkání zůstal ghanský útočník soupeře Benjamin Tetteh ležet zraněný před tribunou nejradikálnějších fanoušků. Část z nich hned začala dělat opičí skřeky. Šokovalo mě to,“ napsal ve své knize dnes sedmatřicetiletý fotbalový expert.
Ten nastiňuje i další okamžik, který se mu nesmazatelně zapsal do hlavy. „Kapitán nám řekl, ať jdeme pozdravit tři stovky našich fanoušků. Funguje rituál, že hráči si pak s příznivci plácnou. Ale když jsem procházel já, pět nebo šest fanoušků svou ruku stáhlo. Byl jsem překvapený. Pak přišli na řadu další hráči tmavé pleti a ti lidé udělali to samé,“ uvedl Mavuba ve svém životopisu. Je tak otázkou, zda usměvavý Francouz svého angažmá nelituje.
Zdroj: iDnes.cz, Deník Sport, Transfermarkt, Fotbalportal