Fotbalová Barcelona finančně krvácí. Kvůli pandemii čelí hrozbě bankrotu

                   

Fotbalová Barcelona byla léta světový gigant, který nemohl padnout. Závratné peníze z prodeje dresů doplňovaly příjmy z turismu, klubových obchodů a muzeí. Stotisícové Camp Nou bylo zápas po zápasu vyprodáno a podle Deloitte bylo se 150 milióny euro (3,9 miliardy korun) nejvýdělečnějším zeleným pažitem na světě. I proto si katalánský klub mohl dovolit platit svým hráčům obrovské mzdy, pandemie však uštědřila Barceloně nečekanou ránu.

Jak informovala koncem října katalánská rozhlasová stanice RAC1, nové vedení Blaugranas v čele s šéfem řídícího výboru Carlesem Tusquetsem má před sebou těžký úkol. Musí snížit největší položku na seznamu výdajů – platy hráčů a to o téměř třetinu. Cílem bylo zajistit dohodu mezi vedením a hráči do 5. listopadu, jenže místo ní přišla na řadu válka mezi právníky.

iIlustrační foto. (zdroj fotografie: Pixabay)

„Naším hlavním zájmem jsou finance klubu. Pandemie ovlivňuje Barcelonu čím dál více a těžce. Finance klubu závisí i na cestovním ruchu, tento příjem je však aktuálně ztracen. Situace není růžová, musíme pokračovat v myšlenkách přechozího vedení a najít cestu, jak řešit problémy, kterým čelíme,“ řekl v říjnu španělskému deníku AS Tusquets.

Jenže po několika týdnech je jasné, že najít cestu se nedaří. Barcelona, jejíž příjmy se vinou pandemie snížily o více než 300 miliónů eur (7,9 miliardy korun) se snahou o snížení 30% mezd neuspěla. Očekávávané snížení výdajů o téměř 190 miliónů eur (5,2 miliardy korun) se tedy zatím nekoná. „Po několika dnech intenzivních schůzek a jednání jsme vyčerpáni, avšak stále se nám zatím nepodařilo dosáhnout dohody,“ píše se ve klubovém vyjádření.

iIlustrační foto. (zdroj fotografie: Globe Media/Reuters)

Katalánský velkoklub již přitom učinil kroky i v letním přestupovém okně. Klub opustili tři z nejlépe placených hráčů, Luis Suárez zamířil do Atlética Madrid, Ivan Rakotič do Sevilly a Arturo Vidal do Interu Milán. Pokud se Blaugranas nepodaří dohodnout s hráči o redukci mezd do 23. listopadu, pětinásobný vítěz Ligy mistrů bude v lednu čelit bankrotu.

Diskuze Vstoupit do diskuze
57 lidí právě čte
Autor článku

Tobiáš Cimrman

Zobrazit další články