Fotbalisté Brna jsou v první lize. Jak jsou na tom s šancemi na úspěch

Zdroj fotografie: fc-sheriff.com

FC Zbrojovka Brno se po dvouleté anabázi ve druhé lize vrací do nejvyšší soutěže. O postupu se tentokrát rozhodlo netradičně od stolu, a tak brněnští hráči i fanoušci přišli o možnost oslavného křepčení po vítězné baráži, která by na ně za normálních okolností čekala.

Brněnští mají ovšem s baráží nepříjemné zkušenosti, v závěru loňské sezony se v ní utkali s Příbramí a rozhodčí se dopustil hned několika zvláštních chyb v jejich neprospěch.

Zdroj fotografie: lostboyos.wordpress.com

Tradiční klub

Dnešní Zbrojovka Brno, založená v roce 1913 jako SK Židenice, patří samozřejmě mezi tradiční kluby, byť za dobu své existence vystřídala asi tucet názvů. Po připojení Židenic k městu Brnu se klub pochopitelně přejmenoval poprvé, po druhé světové válce pak měnil jméno hned několikrát. Brněnští tak hráli pod zvláštními názvy jako Jednotná tělovýchovná organizace Sokol Zbrojovka Brno nebo Dobrovolná sportovní organizace Spartak Zbrojovka Brno. Po revoluci se do názvu dostala přezdívka podnikatele Lubomíra Hrstky Boby. Mezi největší úspěchy brněnského klubu patří:

  • Mistr Československa v sezoně 1977/78
  • Vítěz Spartakiádního poháru 1960 (předchůdce dnešního poháru ČMFS)
  • Trojnásobný vítěz Interpoháru (1975, 1976 a 1979)
Zdroj fotografie: twitter.com

Udrží se Brňané v elitě?

Přestože Zbrojovka skončila ve druhé lize až na druhém místě daleko za suverénními Pardubicemi, má větší šanci udržet se mezi elitou. Na soupisce má hráče, kteří již mají ligové zkušenosti, jedná se o tradiční tým s velkou fanouškovskou základnou a domácí zápasy bude hrát Zbrojovka na vlastním stadionu. Brno by navíc na rozdíl od Pardubic podle všeho chtělo dovést i několik zkušených posil. To vše jsou oproti druholigovému mistrovi velké výhody.

Odpočty bodů

Brňanům by pochopitelně hrál do karet také odpočet bodů, který aktuálně hrozí Opavě za nedbalé chování v průběhu koronavirové krize, a do budoucna možná i Karviné, kde nákaza propukla také. Pokud by skutečně oba tyto týmy začínaly ligu se záporným počtem bodů, Zbrojovka by se měla velmi pravděpodobně mezi elitou udržet, dost možná právě na úkor Pardubic.