Jak se ukázalo, fotbalová Slavia umí být opravdu štědrá. Ocenit umí nejen své zaměstnance, ale i hráčské agenty. Rekordní suma padla v roce 2021.
„Statistika nuda je, má však cenné údaje,“ zpívá se v jedné písni od Zdeňka Svěráka. Při pohledu na slávistická čísla to zas taková nuda není. Jde opravdu o velmi zajímavé čtení. Třeba odměny hráčským agentům stojí za povšimnutí. Jsou dost vysoké a v lize patří mezi ty největší. Slavia jim byla schopna opakovaně vyplatit 130 milionů korun. Milníkem se stal dle iSportu rok 2021, kdy to dělalo mimořádných 155 milionů. O rok později, kdy byly údaje zveřejněny zatím naposledy, to sice kleslo na 118 „mega“, ale i tak se jedná o slušnou sumu.
Tvrdík: Cílem bylo přežití
Tím výčet milionů rozhodně nekončí. Slavii od roku 2015 nejprve vlastnila čínská společnost CEFC a poté z nouze státní kolos CITIC Group. Šéf Slavie Jaroslav Tvrdík tehdy vyhlásil, že končí etapa investování do hráčů a je potřeba zvýšit příjmy z evropských pohárů i přestupů. Čínskou éru ale posléze shrnul jako mimořádně úspěšnou. Na druhé straně zopakoval, že fotbalový byznys nebyl v portfoliu CITIC. „Cílem nebyly tituly, ale ekonomické přežití,“ prohlásil o posledních letech pro ČTK.
Starosti, jak se s tím vším vypořádat, vyřešil čtvrtý nejbohatší Čech Pavel Tykač, který se stal novým majitelem pražské Slavie. „Nyní je rok nula v novém,“ vyhlásil Tvrdík po jeho nástupu. Na rok 2024 Slavia podle něho připravila vyrovnaný rozpočet. „Nepočítáme s tím, že od akcionáře dostaneme jakoukoli finanční podporu. Minimálně letos budeme pracovat stále v módu, že si na sebe klub vydělá,“ pravil boss Slavie v lednu v rozhovoru pro MF Dnes.
Investice ve výši 400 milionů
Zásadně by tomu napomohl postup do Ligy mistrů. Ale i Evropská liga vynese přinejmenším 225,9 milionu plus další bonusy. Proti tomu stojí letošní masivní investice do hráčů v odhadované výši 400 milionů korun. Rýsují se ale i zajímavé přestupy, které by to mohly vyvážit. Velký zájem je například o Malicka Dioufa. Za transfery a hostování v kalendářním roce 2023 utržila 565,6 milionu, přičemž jako čistý zisk z prodejů uvádí 393 milionů korun. O rok dříve to bylo celkově pěkných 580,4 milionu, o dvě léta dříve 356 „míčů“.
Zásadní otázkou je, k čemu Tykač dojde při analýze dosavadního hospodaření klubu a zda a jak ho případně přenastaví. Nicméně pražská Slavia si podle výše odměn, které zveřejnila, svých zaměstnanců opravdu váží. Na hráče a realizační tým je vedle Letenských suverénně nejštědřejším klubem. Loni na ně šlo o 399,6 milionu, což je nárůst o čtrnáct procent ve srovnání s minulým rokem.