Nespokojenost s fotbalovými rozhodčími v Česku rok od roku narůstá. S příchodem VARu je to snad ještě horší. I přesto jim chodí na účet stále více peněz.
Chybovat je lidské. V případě rozhodčích je to však nemyslitelné. Tedy z pohledu fanoušků. Téměř pokaždé jsou terčem alespoň jedné strany. Nadávky a nenávistné komentáře jsou prostě bohužel běžné. Ve fotbale obzvlášť. S příchodem VARu se snad postoj k rozhodčím ještě zhoršil a narůstají i jejich chyby. Není tedy víkend, aby se v české Chance lize neřešila nějaká sporná situace. A kolik za to sudí vlastně berou? Jedná se i o desítky tisíc korun za utkání.
Za zápas 30 tisíc korun
Od nové sezóny přijal FAČR novelizaci o navýšení odměn pro fotbalové rozhodčí. Pokud se dokážou udržet v nejvyšší soutěži, přijdou si na poměrně slušné peníze. Navíc drtivá většina z nich má k pískání ještě civilní práci. Nejlépe jsou na tom pochopitelně rozhodčí v nejvyšší soutěži. Hlavní arbitr si za jeden zápas přijde na 30 000 korun. Jeho asistenti na lajnách dostanou polovinu, čtvrtý rozhodčí 5000 korun.
Česká reprezentace začne kvalifikaci MS 2026 doma proti Faerským ostrovům, zakončí ji v listopadu rovněž doma proti Gibraltaru. Kompletní program 👇https://t.co/jSkmLpHoxN
— FAČR (@FACR_Asociace) December 13, 2024
Druhým nejlépe placeným je sudí u VARu, který inkasuje za jedno utkání 17 000 korun. Výplata logicky klesá s úrovněmi soutěží. Ve druhé lize si sudí přijde na polovinu, tedy na 15 000 korun. Oba asistenti na čarách dostanou po osmi tisících. Čtvrtý rozhodčí poté inkasuje pouze tisíc korun. Velký propad poté nastává mezi profesionální a neprofesionální soutěží. Ve třetí lize, která už není profesionální soutěží, sudí inkasují už jen 3500 korun. Lajnoví rozhodčí si odnesou 2000 korun.
V okresu je to bída
Odměny pak postupně klesají až po nejnižší soutěže. Pro představu, hlavní arbitr v divizi dostane 2000 Kč a jeho asistenti 1000 Kč. V krajském přeboru to činí 1110 Kč a 740 Kč. A kolik berou sudí v tzv. „pralesní lize“? Hlavní sudí ve III. a IV. třídě dostávají 540 Kč a asistenti 355 Kč. Ve srovnání s mužskými soutěžemi jsou na tom ženy o poznání hůř. Hlavní rozhodčí v první lize pobírá pouhé 2000 Kč. Čároví 1200 Kč a čtvrtý inkasuje 600 Kč.
A jak se pohybuje ohodnocení v českém poháru? V okresním kole poháru si hlavní rozhodčí připíše 480 Kč, za krajské 700 Kč, za předkolo 1000 Kč a za první tři kola 2000 Kč. Za osmifinále MOL Cupu už je to veselejší. Vyplácená částka pro hlavního arbitra je 5000 korun a polovina patří asistentům. Od čtvrtfinále až do finále sudí inkasují stejné peníze jako v první lize. Takže pokud nějaký rozhodčí pravidelně píská první ligu a do toho na jaře pohár, může si přijít opravdu na hodně přes sto tisíc korun. A to nemá kdekdo.