Finanční fair play nezabrala. Na řadě je zavedení peněžního stropu na přestupová okna

Miliarda sem, miliarda tam. Vedení Chelsea rozhazuje neskutečným způsobem. Co s tím? Po FFP je další na řadě zavedení finančního stropu na přestupová okna.

i Zdroj fotografie: Chelsea FC
                   

Finanční fair play? Některé týmy si dávají pozor, ale jiným toto nařízení nic neříká. Nejvíce pravidlo vydané UEFA a platící už deset let zadupala do země Chelsea. Od květnového převzetí londýnského klubu Todd Boehly podepsal 18 hráčů a utratil za ně neskutečných 601,76 milionů liber. V korunách to dělá přibližně 16,3 miliard! Co s tím? Jednou z možných variant je zavedení finančního stropu na peníze utracené jednotlivými kluby v každém přestupovém okně.

Kam se hrabe Abramovič

Jen během zimního přestupového okna utratili Blues cca 300 milionů liber, což je o 140 milionů liber více, než vydal Brentford celkem od druhé světové války. Není to šílené? Samozřejmě je potřeba uznat, že kvůli obrovské marodce (Kanté, Mendy, Sterling, Pulisic, Zakaria, James, W. Fofana, Chilwell, Broja) potřebovala Chelsea sehnat řadu hráčů. Todd Boehly ale dohnal vše do absurdních rozměrů.

Příklad? Zástupci Chelsea v závěrečný den zimního přestupového okna po sérii dlouhých jednání dotáhli příchod Enza Fernandeze z Benfiky Lisabon. Jde o rekordní transfer Premier League za 106,8 milionů liber. Argentinec tak vystřídal Jacka Grealishe na pozici nejdražšího hráče ligy. A pak jsou tu Mudryk, Badiashile, Badueke, Gusto plus mnoho dalších. Jen za půlroční hostování Joaa Félixe zaplatí Chelsea 11 milionů eur.

Finanční fair play

Ale pojďme zpět k FFP. Podle těchto předpisů UEFA kluby ve zkratce nesmějí utrácet více, než vydělávají. Za nedodržení jim hrozí pokuty, zákazy převodů hráčů a nejpřísnějším trestem je vyškrtnutí z evropských pohárů. To je sice všechno hezké, Todd Boehly nám ale krásně ukazuje jak si s FFP vytřel… No však vy víte, co.

iZdroj fotografie: Chelsea FC

Dát pokutu někomu, kdo rozhazuje miliardy na všechny strany? Směšné. Zakázat Chelsea po čase převody hráčů? S kvalitou a především počtem fotbalistů, které má nyní anglický klub k dispozici, je to k smíchu. A vyškrtnout takovýto tým plný hvězd z pohárů? Na to nebude mít UEFA koule.

Zbraň velké ráže

Ale co s tím? Bafuňáři přispěchali s omezením délky smluv, jde ale jen o plácnutí do vody. Jestli chce UEFA opravdu zarazit podobné šílenosti, musí nasadit nekompromisní zbraň. Jednou z možností je zavedení finančního stropu. Každý klub by v rámci jednoho přestupového okna např. mohl dát za hráče dohromady maximálně 150 milionů eur. Žádný přestup přes tento budget by nešel klubu zaregistrovat. Hotovo, dvacet. Situace na trhu by se pak určitě zklidnila. Otázkou je, schválili by ti nejmocnější takové restrikce?

Měla by UEFA zastropovat množství financí na transfery?

Diskuze Vstoupit do diskuze
70 lidí právě čte
Autor článku

Jan Vildmon

Zobrazit další články