FIFA zuří. Dánové budou v Kataru nastupovat kvůli lidským právům v unikátních dresech

Značka sportovních výrobků Hummel, která obléká dánský národní tým, se rozhodla pro neobvyklý krok. V rámci podpory lidských práv představila pro světový šampionát dres téměř bez log.

i Zdroj fotografie: Hummel
                   

Novými dresy dánského národního týmu jsme chtěli vyslat dvojí poselství. Jsou nejen inspirovány Eurem 92 a vzdávají hold největšímu dánskému fotbalovému úspěchu, ale také protestem proti Kataru a jeho stavu lidských práv,“ uvedla v prohlášení dánská značka Hummels při představení dresu pro světových šampionát. Unikátní dres má zmírněné tónování všech detailů včetně loga na rukávu, znaku federace a unikátních znaků na rameni, kterými je značka známá.

Dres tak bude během hry samotné naprosto jednolitý. „Nechceme se zviditelňovat během turnaje, který stál tisíce lidí život. Dánský národní tým podporujeme po celou dobu, ale to není totéž jako podpora Kataru jako hostitelské země. Věříme, že sport by měl lidi spojovat. A když se tak neděje, chceme k tomu dát najevo své stanovisko,“ dodala značka, která v současnosti obléká také fotbalisty Litvy, francouzského Saint-Étienne nebo anglického Evertonu.

iZdroj fotografie: Hummel

Dánsko rovněž představilo dres v kompletně černém provedení na počest migrujících dělníků, kteří zemřeli při stavebních pracích na turnaji. Podle britského deníku Guardian jde o více než šest a půl tisíce osob zejména z Indie, Pákistánu, Nepálu a Bangladéše. FIFA však obvinění odmítá a podle jejího šéfa Gianniho infantina při stavbě stadionů zemřeli pouze tři dělníci. Proto se FIFĚ nové dresy nelíbí, což vytkla dánské fotbalové federaci.

FIFA: Turnaj nestál životy tisíce pracovníků

Od získání práva pořádat turnaj mistrovství světa spolupracuje usilovně s katarskou vládou na tom, aby měl turnaj i trvalý sociální odkaz. Náš závazek přispěl k významným reformám pracovního systému a k přijetí řady zákonů na ochranu práv pracovníků,“ uvedl v prohlášení Výbor pro realizaci a odkaz FIFA. „Vedli jsme s dánskou asociací důkladný a transparentní dialog. Proto musíme zpochybnit tvrzení značky Hummel, že tento turnaj stál životy tisíce lidí,“ míní s tím, že bude naléhat na dánský fotbalový svaz, aby výrobce o jednáních informoval.

iZdroj fotografie: Hummel

Stejně jako v každé zemi je pokrok v těchto otázkách cestou bez cílové čáry a Katar je na této cestě odhodlán,“ stojí v prohlášení.

Jak se vám dres líbí?

Diskuze Vstoupit do diskuze
76 lidí právě čte
Autor článku

Tobiáš Cimrman

Zobrazit další články