Exsparťanský Mandjeck: UEFA by měla vyšetřovat českou ligu, opičí skřeky jsem slýchával pravidelně

                   

No to racism. Kampaň UEFY, která dlouhodobě bojuje proti rasismu na fotbalových stadionech opět potvrdila svou důležitost po utkání Paris Saint-Germain proti Istanbulu Basaksehir. Rumunský čtvrtý arbitr Sebastian Coltescu mluvil o asistentovi hostů Pierru Webóvi jako o „tom černochovi,“ při protestech pak od hlavního rozhodčího Ovidiu Hategana obdržel navíc červenou kartu. Hráči tureckého celku poté demonstrativně odešli ze hřiště a utkání muselo dohrát v náhradním termínu.

„Bylo to šokující. Mluvím rumunsky, rozumím rumunštině a když byly ty závěry vysílány, dobře jsem rozuměl, co čtvrtý rozhodčí řekl,“ přiznal po utkání Harlem Gnohéré, který v rumunské nejvyšší soutěžii strávil pět sezón v dresu FCSB a Dinama Bukurešť. „V Rumunsku je to něco, co je běžné, ale od rozhodčích je to absolutně nepřijatelné,“ pokračuje.

„Nikdy jsem tohle od žádného rozhodčího neslyšel, ale vzpomínám si, že když jsem hrál za Steauu Bukurešť, v rámci derby proti Dinamu na mě celý stadion dělal opičí skřeky. Rozhodčím byl ten den také Hategan a dělal, že nic neslyší,“ vzpomíná. „Byl snad jediný, protože všichni výkřiky slyšeli velmi dobře. Zmínil jsem se o tom v turecké televizi, ale nic se nestalo,“ dodal.

„Když jsem sledoval ten zápas a Hateganův přístup, přišlo mi, že on nechce akceptovat, že se něco takového děje. Cítil jsem, jako bych znovu prožíval svůj zážitek. Bolí to mé srdce. Když proti tobě někdo skanduje opičí zvuky nebo tě nazývá ‚černým‘ bolí tě to hluboko uvnitř,“ pokračuje. „To, že opustili hřiště byl dobrý krok,“ dodává.

Po úterním incidentu v Paříži se k problematice rasismu vyjádřil i bývalý záložník pražské Sparty Georges Mandjeck, který napsal na svůj Twitter: „UEFA by měla vyšetřovat českou ligu, opičí skřeky jsem slýchával z hlediště pravidelně.“ Po vlně kritiky, týkajících se jeho výkonů ve sparťanském dresu, která se na něj spustila navíc současný hráč Waasland-Beverenu napsal: „V každém případě je belgický šampionát tisíckrát lepší než ten váš a já se cítím dobře.“

Diskuze Vstoupit do diskuze
54 lidí právě čte
Zobrazit další články
AutoŽivě.cz
AutoŽivě.cz
Jak se zachovat, když potkáte vojenskou kolonu na silnici? Určitě nedělejte tyto chyby, které dělá téměř každý
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Německo postavilo vlastní tank A7V v reakci na britské a francouzské stroje. Měl velké potíže s pohybem v nerovném terénu
Události247.cz
Události247.cz
Finsko se nemůže dočkat přijetí do NATO. Zemi to ale nakonec může přinést větší riziko
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Spojené státy chtěly odstřelit měsíc jadernými zbraněmi, odhalily nově zveřejněné dokumenty. Důvod je bizarní