Ex-ředitel Sparty Čupr: Nejsme ekonomicky soběstační. Proč musí klub prodávat hráče?

Fotbalová Sparta má za sebou veleúspěšný ročník zakončený mistrovským titulem. Jaká je její ekonomická situace a proč musí dlouhodobě prodávat hráče?

i Zdroj fotografie: AC Sparta Praha
                   

Hned několik velkých přestupů zaznamenala v uplynulých dvou letech pražská Sparta. Letnou opustil křídelník Adam Hložek, který zamířil do Bayernu Leverkusen nebo obránce Dávid Hancko, jenž dnes obléká dres Feyenoordu. Posledním výrazným odchodem je pak přesun útočníka Tomáše Čvančary, který zamířil za více než 10 milionů eur (240 milionů korun) do Borussie Mönchengladbach. Proč musí jeden z nejvíce ekonomicky stabilních klubů v tuzemsku prodávat své hráče?

Podle bývalého generálního ředitele Sparty Františka Čupra je prodej hráčů významnou složkou celého rozpočtu pro nadcházející ročník. „Naše logika je taková, že v ideálním světě povedou k vyrovnanému rozpočtu příjmy ze sponzoringu, ticketingu, merchandisingu a transferů. Plus příjmy z účasti v soutěžích UEFA a finance od LFA. To čítá i vysílací práva a prémie za sportovní úspěch,“ doplňuje s odkazem na aktuálně mínusové hospodaření klubu.

iZdroj fotografie: AC Sparta Praha

Ke zlepšení pomáhají právě významné transfery do zahraničí. „Musíme však prodávat hráče za významně vyšší hodnotu, než za jakou je nakupujeme. Pokud se bavíme o jménech jako Adam Hložek nebo Dávid Hancko, tak je to ideální scénář. Minimálně je pak rozpočet výrazně vyrovnanější, než tomu bylo v minulosti,“ podtrhuje na stránkách klubu s tím, že Sparta aktuálně není ekonomicky soběstačným klubem.

Klub stojí na Křetínského financích

Nejsme úplně soběstační a vyrovnaní, když mluvíme o výsledné bilanci. V naprosto dokonalém světě, kde hrajeme Ligu mistrů, bychom měli provozní rozpočet krytý pouze účastí v základní skupině,“ míní Čupr, podle něhož je zásadním důvodem ekonomické stability osoba majitele Daniela Křetínského. „Samozřejmě nám hodně pomáhá, že je ochoten dávat do Sparty finance tak, aby byl rozpočet vždy vyrovnaný,“ uvedl.

iZdroj fotografie: AC Sparta Praha

Transfery tak pomáhají Spartě snížit deficit rozpočtu. Není však podle Čupra na místě pochybovat o finančních zdrojích, které má nejúspěšnější český klub k dispozici. „Není téma, že bychom měli mít nějaké těžkosti. Budeme mít mírně či více deficitní rozpočet podle toho, zda se nám povede zajímavý transfer či zda budeme mít úspěch v soutěžích UEFA. Nicméně vždy to bude tak, že finanční zdroje na provoz klubu mít budeme,“ zakončil.

Je správné, že ekonomická situace Sparty stojí na financích Daniela Křetínského?

Diskuze Vstoupit do diskuze
76 lidí právě čte
Autor článku

Tobiáš Cimrman

Zobrazit další články