Cesta pro dva české týmy v Lize mistrů je otevřená. Má to ale háček

I když ani jeden český tým v letošní sezoně nepostoupil v evropských pohárech do play-off, mohou brzy hrát dvě mužstva Ligu mistrů. Co je k tomu potřeba?

i Zdroj fotografie: AC Sparta Praha
                   

Ani jeden z českých týmů nepostoupil v evropských pohárech do jarního play-off. Přesto se Česko drží v pětiletém součtu koeficientů zemí na čtrnácté příčce. Co by znamenalo, kdyby tuto pozici Češi udrželi? V sezoně 2024/25 by mistr Fortuna ligy šel do čtvrtého předkola Ligy mistrů a tím by měl jistotu základní skupiny v Evropské lize. Nejprestižnější soutěž by si zahrál i vicemistr a na mezinárodní scéně by se představilo celkem pět českých mužstev.

Naproti tomu patnácté místo v koeficientu zemí by znamenalo pro českého mistra 2. předkolo v Lize mistrů a tím pádem žádnou jistotu základní skupiny. Milionářskou soutěž by si zahrál i vicemistr, ale začínal by v prvním předkole. Vítěz MOL Cupu by šel do 3. předkola Evropské ligy. Dva zástupce by pak český fotbal měl v Konferenční lize.

iZdroj fotografie: FC Viktoria Plzeň

Ze šestnácté příčky už jdou do evropských pohárů jen čtyři týmy. Český mistr by tomto případě začínal ve druhém předkole Ligy mistrů. Na vicemistra a třetího z Fortuna ligy by čekalo předkolo Konferenční ligy. Vítěz poháru by hrál první předkolo Evropské ligy.

Udrží se Češi v patnáctce?

Česko tedy po skupinové fázi drží výtečnou 14. pozici, jenže svůj součet koeficientů (29,050 bodů) už v této sezoně na rozdíl od Norska (28,750), Ukrajiny (28,500) a Dánska (27,625) nevylepší. Norové mají ve hře jen Bodø/Glimt. Pokud v play-off Konferenční ligy uhraje maximálně jednu remízu, zůstanou Seveřané za Českem.

iZdroj fotografie: SK Slavia Praha

Ukrajina je na tom lépe. Do vyřazovacích bojů postoupily dva týmy: Šachtar Doněck si zahraje Evropskou ligu a Dnipro Konferenční ligu. Aby Ukrajina zůstala za Českem, musela by obě mužstva hned vypadnout a uhrát přitom dohromady nanejvýš dvě remízy.  

Midtjylland by musel zazářit

Přeskočit Česko může ještě Dánsko, kterému zůstává ve hře Midtjylland. Ten se ovšem v play-off Evropské ligy střetne s jedním z týmů, které obsadily v Lize mistrů třetí místo. To s velkou pravděpodobností znamená hodně těžký los (např. Barcelona, Ajax, Juventus nebo Leverkusen). Vzhledem k větší ztrátě by navíc musel Midtjylland zaznamenat v play-off alespoň tři výhry nebo dvě výhry a dvě remízy.

Do pětiletého koeficientu z českých týmů nejvíce přispěla Slavia, pro kterou je vypadnutí už ve skupinové fázi rozhodně neúspěchem. Vždyť v uplynulých dvou sezonách hrála čtvrtfinále Evropské ligy a Konferenční ligy. „Šest let za sebou základní skupina evropských soutěží. Český rekord. Vybrali jsme si slabší rok. Co Vás nezabije, to Vás posílí. Víme, kde jsme udělali chyby. Velmi nás to mrzí a nehledáme alibi. Budeme tvrdě pracovat. Příští rok se vrátíme silnější. Děkujeme fanouškům za podporu,“ napsal po vyřazení na Twitter Jaroslav Tvrdík.

Sparta připsala stejně bodů jako Jablonec

Vršovický klub se v pětiletém součtu koeficientů postaral o 46,9 procent bodů. Plzeň připsala 20,6 procent a zajímavostí je, že Jablonec a Sparta shodně získaly 8,8 procent bodů. Přispěli i fotbalisté Liberce (6,9%), Slovácka (5,4%), Mladé Boleslavi a Olomouce (oba 1,4%). A jak si vedli čeští zástupci v letošní sezoně? Téměř 39 procent bodů obstarala Slavia, Plzeň přidala přibližně 35 procent, Slovácko 24 procent a Sparta přispěla necelými dvěma procenty.

Jak hodnotíte letošní vystoupení českých týmů v evropských pohárech?

Diskuze Vstoupit do diskuze
109 lidí právě čte
Autor článku

Jan Vildmon

Zobrazit další články