Doba hájení pro Pavla Vrbu skončila. Trápící se Baník nutně potřebuje změnu, sázka na srdce nevychází

KOMENTÁŘ: Utrápený výkon Baníku Ostrava proti oslabenému Liberci ukázal mnohé. Mimo nemohoucnost Slezanů tvořit hru také neschopnost trenéra Pavla Vrby měnit v průběhu hry herní taktiku.

i Zdroj fotografie: Reuters
                   

Jeho příchod měl být pro ostravský celek posledním dílkem do skládačky vedoucí k evropským pohárům. Obdobný kádr, se kterým trenér Ondřej Smetana v uplynulém ročníku vybojoval páté místo, se však trápí u dna tabulky. A vzhledem k nadcházejícímu losu ve složení Slovácko, Viktoria Plzeň, Mladá Boleslav, Slavia je dokonce reálnou možností boj slezského mužstva o záchranu.

Fanoušci Baníku přitom po domácí porážce s Českými Budějovicemi mohli být mírně optimističtí. Ostrava sice dvakrát inkasovala, přesto předvedla dominantní výkon a byla jednoznačně lepším celkem. Smolné utkání však mohlo být náznakem jakou hrou se bude chtít mužstvo pod vedením trenéra Pavla Vrby prezentovat proti papírově slabším soupeřům.

iZdroj fotografie: FC Baník Ostrava

Stejnou příležitost ukázat svou hru pak dostal Baník proti Liberci, který hrál od 39. minuty v oslabení. Pod Ještědem se však konal naprostý opak, který nelze hodnotit jinak než ostudně. A to jak z hlediska hráčských výkonů, tak z hlediska taktických pokynů trenéra Vrby. Ostrava se totiž proti oslabenému soupeři smířila s nekonečným nakopáváním bezcílných centrů, které zdaleka neměla problém obrana soupeře odvrátit.

Pánikball je zpět?

Vrba jednoduše vsadil na to, že jeden z centrů musí vysoký kanonýr Ladislav Almási a posléze střídající Muhamed Tijani trefit. Nestalo se tak. Zůstává však otazníkem, proč proti bojovné defenzivě neukázal nejlepší trenér uplynulé dekády jinou taktickou variantu. Nakopávání a centry na vysokého útočníka totiž předváděl Baník již za éry trenéra Bohumila Pánika, který byl pro svůj staromódní a pragmatický styl fotbalu často příznivci kritizován.

iZdroj fotografie: FC Viktoria Plzeň

Právě do středu pole, kde se Baník nejvíce trápil, totiž podpora nepřišla. Filip Kaloč s Nemanjou Kuzmanovićem respektive Danielem Tetourem tak měli plné ruce práce, zatímco ofenzivní dvojice vyčkávala na vysoké centry v přehuštěném vápně. Řečnickou otázkou pro Pavla Vrbu tak zůstává: Skutečně nešlo tento val překonat jinak? V závěru navíc dokázal zatlačit také Liberec a bez znalosti utkání by se mohlo zdát, že právě Baník hraje v oslabení.

Konec Vrby? Možná cesta, ale nereálná

Podtrženo sečteno: Pavel Vrba zažívá nejhorší start angažmá v kariéře. Je téměř jisté, že mužstvo by potřebovalo okysličení a nový impuls, který zřejmě již nemůže zkušený stratég nabídnout. Přesto je velmi nepravděpodobné, že by po jedenácti odehraných kolech, ve kterých Baník nasbíral 11 bodů, skončil. Přecijen jde o sázku na srdcaře se vztahem k regionu, po kterém vedení dlouho toužilo. Navíc s klubem vybojoval poslední ligový titul. Jenže od něj uplynulo už osmnáct let a časy se mění. I na trenérské lavičce.

Měl by se Baník rozloučit s trenérem Pavlem Vrbou?

Diskuze Vstoupit do diskuze
67 lidí právě čte
Autor článku

Tobiáš Cimrman

Zobrazit další články